تغذیه بیماران سرطانی

غذاهای سرطان زا

۸ مرداد ۱۴۰۰ 18 بازدید 0 نظر
غذاهای سرطان زا

شناختن غذاهای سرطان زا می‌تواند به پیشگیری از سرطان کمک کند. با تغییرات ساده در سبک زندگی می توان از ۳۰٪ تا ۵۰٪ تمامی سرطان ها جلوگیری کرد. شواهد نشان می‌دهد برخی از عادات غذایی باعث افزایش یا کاهش خطر ابتلا به سرطان می‌شوند. علاوه بر این، تصور می‌شود که تغذیه نقش مهمی در درمان و مقابله با سرطان دارد. در این مقاله با تمام موضوعاتی که باید در مورد ارتباط مواد غذایی و ایجاد سرطان بدانید آشنا می‌شوید.

غذاهای سرطان زا

سخت است که اثبات کنییم بعضی مواد غذایی باعث سرطان می‌شوند. با این حال، مطالعات مشاهده ای بارها نشان داده اند که مصرف زیاد برخی از مواد غذایی ممکن است احتمال ابتلا به سرطان را افزایش دهد.

شکر و کربوهیدرات تصفیه شده

غذاهای فرآوری شده که دارای مقدار زیادی قند و مقدار کمی فیبر و مواد مغذی هستند یکی از غذاهای سرطان زا هستند. به طور خاص، محققان دریافته اند که رژیم غذایی که باعث افزایش سریع سطح گلوکز خون می شود با افزایش خطر ابتلا به چندین سرطان از جمله سرطان معده، پستان و روده بزرگ مرتبط است.

یک مطالعه روی بیش از ۴۷۰۰۰ بزرگسال نشان داد که مبتلایان به سرطان روده ی بزرگ که رژیم غذایی سرشار از کربوهیدرات تصفیه شده مصرف می کنند تقریباً دو برابر بیشتر از کسانی که رژیم کم کربوهیدرات تصفیه شده داشتند فوت کردند.

تصور می شود که سطح بالاتر گلوکز و انسولین خون از عوامل خطر ابتلا به سرطان است. انسولین باعث تحریک تقسیم سلولی می‌شود، موجب رشد و گسترش سلول‌های سرطانی شده و از بین بردن آنها را دشوارتر می کند. همچنین سطح بالای انسولین و قند خون می‌تواند در بدن التهاب ایجاد کند. با طولانی شدن حالت التهابی، سلول‌ها کم کم رشد غیر طبیعی پیدا می‌کنند و ممکن است به سرطان تبدیل شوند. ممکن است به همین دلیل باشد که افراد مبتلا به دیابت (بیماری قند خون) بیشتر در معرض ابتلا به انواع خاصی از سرطان هستند. به عنوان مثال، اگر دیابت داشته باشید، خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ در شما ۲۲٪ بیشتر است.

برای محافظت در برابر سرطان، غذاهایی را که باعث افزایش سطح انسولین می شوند، مانند غذاهای حاوی قند و کربوهیدرات های تصفیه شده را محدود کرده یا از آنها پرهیز کنید.

غذاهای سرطان زا: گوشت فرآوری شده

طبق نظر آژانس بین المللی تحقیقات سرطان (IARC) گوشت فرآوری شده یکی از غذاهای سرطان زا است. گوشت فرآوری شده به گوشتی گفته می شود که بوسیله نمک، پختن یا دود دادن برای حفظ عطر و طعم پردازش شده است. که شامل هات داگ، ژامبون، بیکن (bacon)، چوریزو (chorizo)، سالامی و کالباس می شود.

در مطالعات مشاهده ای، گوشت فرآوری شده موجب افزایش احتمال سرطان، مخصوصا سرطان روده بزرگ، شده است. یک بررسی گسترده نشان داد مصرف مقادیر زیاد گوشت فرآوری شده احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ را ۲۰٪ تا ۵۰٪ افزایش می‌دهد. یک بررسی دیگر نشان داد که مصرف روزانه فقط ۵۰ گرم گوشت فرآوری شده احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ را تا ۱۸ درصد بیشتر می‌کند. در  بعضی مطالعات، مصرف گوشت قرمز به طور کلی با افزایش احتمال ابتلا به سرطان مرتبط بود. البته این مطالعات اغلب بین گوشت فرآوری شده و گوشت قرمز فرآوری نشده تفاوت قائل نمی شوند ، که نتایج را معیوب می کند.

چندین بررسی که نتایج حاصل از چندین مطالعه را با هم ترکیب کرده است، نشان داده است که شواهد مرتبط گوشت قرمز فرآوری نشده با سرطان ضعیف و متناقض است.

غذای بیش از حد پخته شده

پخت برخی از غذاها در دماهای بالا می تواند ترکیبات مضر مانند آمین های هتروسیکل (HA) و محصولات نهایی پیشرفته گلیکاسیون (AGE) تولید کند (مثلا با گریل کردن، سرخ کردن، تف دادن، بریان کردن و کباب کردن). تجمع این ترکیبات مضر می تواند باعث التهاب شود. التهاب به نوبه خود می‌تواند در ایجاد سرطان و سایر بیماری ها نقش داشته باشد. برخی از غذاها مانند غذاهای حیوانی دارای چربی و پروتئین زیاد و همچنین غذاهای کاملاً فرآوری شده، در صورت قرار گرفتن در معرض دمای بالا به احتمال زیاد این ترکیبات مضر را تولید می کنند. این غذاها شامل گوشت (به ویژه گوشت قرمز)، پنیرهای خاص، تخم مرغ سرخ شده، کره، مارگارین، پنیر خامه ای، سس مایونز، روغن ها و مغزها است.

برای به حداقل رساندن خطر ابتلا به سرطان ، از سوزاندن غذا خودداری کنید و روشهای پخت و پز ملایم تری، مانند بخارپز کردن، خورشت یا آب پز کردن، خصوصاً هنگام پختن گوشت، انتخاب کنید.  ترد کردن گوشت یا خواباندن آن در ماست یا آب نیز می تواند کمک کند.

غذاهای سرطان زا: لبنیات!

جالب است بدانید در چندین مطالعه مشاهده ای مصرف زیاد لبنیات موجب افزایش احتمال ابتلا به سرطان پروستات شد. یک مطالعه تقریباً ۴۰۰۰ مرد مبتلا به سرطان پروستات را تحت نظر گرفت. بر اساس نتایج این مطالعه، مصرف زیاد شیر کامل، موجب افزایش احتمال پیشرفت بیماری و مرگ می‌شود. برای تعیین علت و معلول احتمالی، تحقیقات بیشتری لازم است.

بر اساس نظریات این یافته ها به دلیل افزایش مصرف کلسیم، فاکتور رشد شبه انسولین 1 (IGF-1) یا هورمون های استروژن از گاوهای باردار است. که همگی ارتباط ضعیفی با سرطان پروستات دارند.

مهم: مزایای استفاده از لبنیات برای سلامتی بسیار بسیار بیشتر از خطرات احتمالی آن است. مصرف آن را قطع نکنید.

خلاصه

سه دسته از غذاهای سرطان زا را معرفی کردیم. مصرف بیش از حد آن‌ها احتمال ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد: ۱- شکر و کربوهیدرات های تصفیه شده، ۲- گوشت فرآوری شده و ۳- غذاهای بیش از حد پخته شده. علاوه بر این، مصرف زیاد لبنیات با سرطان پروستات ارتباط دارد.

وزن بالا احتمال سرطان را افزایش می‌دهد

بعد از سیگار کشیدن و عفونت، چاقی بزرگترین عامل خطر ابتلا به سرطان در سراسر جهان است. خطر ابتلا به ۱۳ نوع مختلف سرطان از جمله مری ، روده بزرگ ، لوزالمعده (پانکراس) و کلیه و همچنین سرطان پستان بعد از یائسگی را افزایش می دهد.

در ایالات متحده تخمین زده شده است که مشکلات مرتبط با وزن به ترتیب ۱۴ و ۲۰ درصد از کل مرگ های سرطانی را در مردان و زنان تشکیل می دهد.

چاقی با روش‌های زیر موجب افزایش سرطان می‌شود:

  • چربی اضافی در بدن می تواند باعث مقاومت به انسولین شود. در نتیجه ، سلولهای شما قادر به جذب مناسب گلوکز نیستند ، که باعث می شود تا سریعتر تقسیم شوند.
  • سطح سیتوکین های التهابی در خون افراد چاق بالاتر است، که باعث التهاب مزمن شده و سلول ها را به تقسیم تشویق می کند.
  • سلولهای چربی به افزایش سطح استروژن کمک می کنند، که خطر ابتلا به سرطان پستان و تخمدان در زنان یائسه را افزایش می دهد.

خبر خوب این است که چندین مطالعه نشان داده است که کاهش وزن در افراد دارای اضافه وزن و چاق احتمال ابتلا به سرطان را کاهش می دهد.

خلاصه

اضافه وزن یا چاقی یکی از بزرگترین عوامل موثر در ابتلا به چندین نوع سرطان است. رسیدن به وزن طبیعی، در جلوگیری از پیشرفت سرطان نقش دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس