دکتر برنا فرازمند

غربالگری سرطان پروستات و تشخیص زودهنگام آن

غربالگری سرطان پروستات

سرطان پروستات یکی از سرطان‌هایی است که انجام غربالگری برای آن امکان‌پذیر است. این غربالگری معمولا با آزمایش خون با یا بدون معاینه صورت می‌پذیرد. در این صفحه با غربالگری سرطان پروستات و مزایا و معایب آن آشنا خواهیم شد.

هدف از غربالگری سرطان پروستات ، شناسایی سرطان قبل از بروز علائم و نشانه ها است. هنگامی که سرطان زودتر کشف می‌شود، اغلب در مرحله زودرس‌تر و اولیه‌تری است. در این مرحله شانس بیشتری برای درمان موفقیت‌­آمیز سرطان وجود دارد. دانشمندان آزمایش­‌هایی را برای غربالگری انواع خاصی از سرطان توسعه داده‌اند. اهداف کلی غربالگری سرطان عبارتند از:

  • تعداد مرگ‌و‌میر ناشی از این بیماری را کاهش دهیم یا کلا مرگ‌­و‌میر ناشی از سرطان را از بین ببریم.
  • تعداد مبتلایان به بیماری را کاهش دهیم.

روش‌های غربالگری سرطان پروستات

غربالگری سرطان پروستات برای پیدا کردن شواهدی از سرطان، در بزرگسالانِ به ظاهر سالم و بدون علامت انجام می­‌شود. برای غربالگری سرطان پروستات، معمولاً از دو آزمایش استفاده می­‌شود:

معاینه پروستات (DRE)

در DRE دکتر دستکش پوشیده، انگشت خود را آغشته به ژل کرده و وارد مقعد نموده و سطح غده پروستات را برای پیدا کردن موارد غیرطبیعی لمس می­‌کند.

آزمایش PSA

به این آزمایش، آزمایش پروستات نیز می­‌گویند. در مورد استفاده از آزمایش پروستات برای بررسی افرادی که علائمی از بیماری ندارند­، اختلاف نظر وجود دارد. از طرفی، آزمایش PSA برای تشخیص سرطان پروستات در مراحل اولیه سرطان مفید است. این سودمندی در افرادی که احتمال ابتلای بیشتری دارند، بیشتر است. زیرا به برخی کمک می­‌کند قبل از رشد و انتشار سرطان، درمان لازم را دریافت کنند.

از طرف دیگر، غربالگری PSA ممکن است سرطان­هایی با رشد بسیار آهسته را نیز تشخیص دهد. این سرطان‌ها هرگز زندگی فرد را تهدید نمی‌کنند. در نتیجه­، غربالگری سرطان پروستات با استفاده از PSA، ممکن است منجر به درمان­‌های غیر ضروری در این افراد شود. و حتی می­‌تواند باعث ایجاد عوارض جانبی شده و کیفیت زندگی فرد را به طور جدی تحت تأثیر قرار دهد­.

توصیه انجمن‌های علمی

ASCO (انجمن سرطان بالینی آمریكا) توصیه می­‌کند افرادی که هیچ علامتی از سرطان پروستات ندارند و افرادی که انتظار می‌­رود کمتر از ۱۰ سال عمر کنند، غربالگری PSA را انجام ندهند. همچنین برای کسانی که انتظار می‌­رود بیش از ۱۰ سال عمر کنند­، توصیه می­‌کند با پزشک خود مشورت نمایند.

سایر سازمان‌­ها توصیه­‌های مختلفی برای غربالگری دارند، از جمله­:

  • کارگروه خدمات پیشگیرانه در ایالات متحده (USPSTF): توصیه می‌­کند افراد ۵۵ تا ۶۹ سال قبل از تصمیم­‌گیری در مورد غربالگری PSA­، با پزشک خود درباره جوانب مثبت و منفی آن مشورت کنند. افراد ۷۰سال به بالا، نباید به طور معمول غربالگری PSA برای سرطان پروستات انجام دهند.
  • انجمن اورولوژی آمریکا و انجمن سرطان آمریكا: توصیه می­‌كنند كه قبل از انجام غربالگری ­PSA، مزایا و معایب آزمایش به افراد گفته شود. سپس خود افراد با مشورت پزشك، آگاهانه تصمیم بگیرند.
  • شبکه ملی جامع ­سرطان (NCCN): سن بیمار­، مقدار ­PSA، نتایج DRE و سایر عوامل را در پیشنهادات و توصیه­‌های خود در نظر می­‌گیرد.

خلاصه

پیش‌بینی اینکه چه تومورهایی به سرعت رشد کرده و منتشر می­‌شوند و چه تومورهایی آهسته رشد می­‌کنند آسان نیست. هرکس باید با پزشک خود در مورد مزایا و معایب غربالگری سرطان پروستات، بر اساس شرایط شخصی خود صحبت کند­، و از آن­ها برای تصمیم­­‌گیری آگاهانه کمک بگیرند.


هدف از غربالگری سرطان پروستات چیست؟

هدف از غربالگری سرطان پروستات، شناسایی سرطان قبل از بروز علائم و نشانه ها است. هنگامی که سرطان زودتر کشف می‌شود، اغلب در مرحله زودرس‌تر و اولیه‌تری است. در این مرحله شانس بیشتری برای درمان موفقیت‌­آمیز سرطان وجود دارد.

برای غربالگری سرطان پروستات از چه آزمایش هایی استفاده می‌شود؟

برای غربالگری سرطان پروستات، معمولاً از دو آزمایش استفاده می­‌شود: معاینه پروستات (DRE)، آزمایش PSA نیز ایتفاده می شود.

سن انجام آزمایش PSA برای مردان چقدر است؟

سن شروع انجام PSA برای غربالگری سرطان پروستات از حدود 50 تا 55 سالگی است. در صورت داشتن عوامل خطرزا مانند سابقه خانوادگی سرطان پروستات یا جهش های ژنی خاص، ممکن است غربالگری از سن پایین تر شروع شود.

مطالب مرتبط
درمان سرطان پروستات

پیگیری سرطان پروستات

پیگیری سرطان پروستات به چه معناست؟ مراقبت از افرادی که مبتلا به سرطان پروستات هستند، با

نظرات کاربران

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن