سرطان ریه

شیمی درمانی سرطان ریه

۷ مهر ۱۴۰۰ 64 بازدید 0 نظر
شیمی درمانی سرطان ریه

این متن در مورد شیمی درمانی سرطان ریه که شایع ترین آن (سرطان ریه غیر سلول کوچک NSCLC) می باشد که عامل نزدیک ۹۰٪ موارد است. در این مقاله، با شرایط نیاز به کموتراپی کانسر ریه، داروهای شیمی‌درمانی، نحوه تزریق، زمان مصرف و عوارض آن آشنا می‌شوید پس با دقت با ما همراه شوید.

شیمی درمانی سرطان ریه در مراحل اولیه

شیمی درمانی یک درمان رایج برای سرطان ریه غیر سلول کوچک است. این درمان را می‌توان در زمان‌ها و شرایط مختلف انجام داد:

 • شیمی درمانی قبل از جراحی: این کار می تواند تومور را کوچک کرده و برداشتن آن را آسان تر کند.
 • شیمی درمانی بعد جراحی: می تواند به کاهش خطر بازگشت سرطان کمک کند، مخصوصا اگر سرطان ریه مرحله 2 یا 3A داشته باشید.
 • در بیماران غیر قابل جراحی: اگر توموری غیر قابل برداشتن باشد، می‌توان با پرتو درمانی و شیمی درمانی همزمان آن را درمان کرد. می‌توان شیمی درمانی و پرتو درمانی را به صورت متوالی (یکی بعد از دیگری) تجویز کرد. در بیمارانی که جراحی شده‌اند، اما توده قابل رویت باقی مانده است هم می‌توان کمورادیوتراپی همزمان انجام داد.

برای مراجعه به متخصص شیمی درمانی کلیک کنید.

به درمان قبل و بعد جراحی، به ترتیب «نئوادجوانت» و «ادجوانت» می‌گوییم.

بسیار مهم است که پزشک از قبل در مورد مزایا و خطرات احتمالی شیمی درمانی با شما صحبت کند. داروها می توانند عوارض جانبی ایجاد کنند. انجام شیمی درمانی قبل یا بعد از پرتودرمانی می تواند به خلاص شدن از مرحله اولیه NSCLC در افرادی که نمی توانند جراحی کنند، کمک کند.

سرطان ریه

شیمی درمانی سرطان ریه پیشرفته

در صورتی که تومور ریه به ارگان‌های دیگر پخش شده باشد، شیمی درمانی درمان اصلی آن است. این می تواند به برخی از افراد کمک کند، عمر بیشتری داشته باشند حتی اگر سرطان آن ها درمان نشود.

بیشتر بخوانید: سرطان سینه

انواع شیمی درمانی سرطان ریه

شیمی‌درمانی در کانسر سلول کوچک با سرطان ریه غیر سلول کوچک (در NSCLC) متفاوت است.

در NSCLC به احتمال زیاد شما تحت درمان با سیس پلاتین یا کربوپلاتین با حداقل یک داروی شیمی درمانی دیگر مانند موارد زیر قرار خواهید گرفت:

 • وینورلبین (ناولبین)
 • جمسیتابین (جمزار)
 • پاکلی تاکسل (تاکسول)
 • اتوپوزاید
 • پمترکسد (الیمتا)

اگر سرطان شما بعد از اولین دوره شیمی درمان سرطان ریه برگردد، ممکن است نیاز به دور دیگری از درمان داشته باشید.


بیشتر بخوانبد: متاستاز چیست


چگونه شیمی درمانی می شوید؟

تزریق وریدی

درمان با تزریق سرم در بازو یا دست انجام می شود. یک پرستار یک لوله کوچک (آنژیوکت) را در یکی از رگ های شما قرار می دهد و سرم را به آن متصل می کند. ممکن است به CV line نیاز داشته باشید. CV line یا لاین ورید مرکزی، یک لوله پلاستیکی بلند است که داروها را در رگ بزرگ یا از طریق وریدی در بازوی شما وارد بدنتان می کند.

مصرف کپسول

شما باید طبق دستور پزشک یا داروساز کپسول ها را مصرف کنید. این که معده پر یا خالی دارید می تواند بر میزان وارد شدن یک دارو به جریان خون شما تأثیر بگذارد. شما باید دوز مناسب را مصرف کنید، نه بیشتر و یا نه کمتر. قبل از قطع مصرف داروی سرطان با متخصص خود صحبت کنید.

داروهای شیمی درمانی سرطان ریه

زمان شیمی درمانی سرطان ریه

اگر از آمادگی کافی برای شیمی درمانی برخوردار هستید، معمولاً آن را در حدود ۸ هفته پس از جراحی شروع می کنید.

اگر شیمی درمانی وریدی می‌شوید، معمولاً هر ۳ تا ۴ هفته یک بار تزریق انجام می‌شود. هر دوره ۳ تا ۴ هفته ای را یک دوره یا سیکل می نامند. ممکن است بین ۴ تا ۶ دوره شیمی درمانی برای شما انجام شود.

اگر کپسول مصرف می کنید، ممکن است هفته ای یک بار تحت درمان قرار بگیرید یا ممکن است یک بار در روز برای ۵ روز هر ۳ هفته تحت درمان قرار گیرید.

قبل از انجام هرگونه درمان، باید آزمایش خون بدهید. تیم درمان شما، نتیجه آزمایش خون را بررسی می‌کند تا مطمئن شوند مشکلی برای شیمی درمانی ندارید.

بسته به سرطان شما هر چند وقت یک بار برای درمان باید مراجعه کنید. یک نمونه از چرخه درمان این است که شما در روز ۱، روز ۸ و روز ۱۵ تحت درمان قرار گیرید، سپس یک هفته استراحت کنید و دوباره چرخه را شروع کنید.

قبل از رفتن به خانه مهم است که مطمئن شوید، قرص های مورد نیاز خود را با داروهای ضد بیماری خود و سایر قرص های کنترل علائم که ممکن است نیاز باشد را تهیه کرده باشید. همچنین اگر اطلاعاتی راجب سایر سرطان ها مثل سرطان خون می خواهید بخوانید و برایتان جالب است، می توانید این مقاله از سایت دکتر فرازمند را مطالعه بفرمایید.


بیشتر بخوانید: بیوپسی چیست


عوارض جانبی شیمی درمانی سرطان ریه

 • حالت تهوع
 • از دست دادن اشتها
 • کاهش وزن
 • احساس خستگی شدید
 • مقاومت کمتر در برابر عفونت ها
 • خونریزی و کبودی
 • اسهال یا یبوست
 • ریزش مو
 • زخم دهان
 • خستگی

پزشکان با تجویز داروهای کمکی، میزان این عوارض را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهند. برای کاهش میزان تهوع، علاوه بر مصرف داروهای تجویزی پزشکتان می‌توانید از چای نعناع یا زنجبیل نیز استفاده کنید.

شیمی درمانی سرطان

در صورت مشاهده هر گونه علائم عفونت، از جمله دمای بدن بالای ۳۷.۵ درجه سانتی گراد یا زیر ۳۶ درجه سانتی گراد یا به طور کلی هر نوع احساس ناخوشی، بدون درنگ با مرکز درمانی خود تماس بگیرید یا به اورژانس مراجعه کنید. عفونت‌ها می توانند خیلی سریع و ناگهانی حال شما را بد کنند.

بیشتر بدانید: سرطان مری

توجه کنید عوارض جانبی شیمی درمانی سرطان ریه بستگی به موارد زیر دارد:

 • کدام داروها را مصرف می کنید.
 • چقدر از هر دارو را مصرف می کنید
 • چگونه بدن شما به دارو های مصرفی برای درمان سرطان، واکنش نشان می دهد.

بنابراین، نوع عوارض و شدت آن با داروهای شیمی درمانی مختلف و در افراد مختلف، متفاوت خواهد بود.

نتیجه گیری

با توجه به صحبت های گفته شده یکی از بهترین روش های درمانی سرطان ریه، شیمی درمانی سرطان ریه می باشد. با شیمی درمانی می توان تا حدی سرطان ریه را کنترل کرد و در مواردی از بروز دوباره آن جلوگیری نمود. گزینه‌های دارویی مختلفی برای شیمی درمان سرطان ریه وجود دارد. در سایت دکتر برنا فرازمند این افتخار را داشته ایم تا در خدمت شما مخاطبان گرامی باشیم و کمک کوچکی به شما انجام داده باشیم. همچنین اگر نیاز به مشاوره می کنید می توانید با شماره 02433044101 تماس حاصل فرمایید تا از مشاوره رایگان برخوردار شوید.

سوالات متداول

عوارض جانبی شیمی درمانی سرطان ریه چیست؟

1- حالت تهوع 2- از دست دادن اشتها 3- کاهش وزن و …

شیمی درمانی سرطان ریه از چه طریقی انجام می شود؟

از دو طریق انجام می شود: 1- تزریق وریدی 2- مصرف کپسول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس