درمان سرطان، انواع
درمان سرطان

بهترین و موثرترین انواع درمان سرطان

تاریخ انتشار : ۱۶ آذر ۱۴۰۰ آخرین بروز رسانی مقاله: 23 اسفند 1401 319 بازدید 0 نظر

بر خلاف تصور بعضی از مردم، سرطان درمان پذیر است. با پیشرفت علم، درمان سرطان هر روز پیشرفت می‌کند و گزینه‌های درمانی جدیدی برای هر سرطان ارائه می‌شود. در این صفحه در مورد رایج ترین و مهم‌ترین روش‌های درمان سرطان توضیح می‌دهیم.

کلیات درمان سرطان

سه روش اصلی درمان سرطان عبارت است از: جراحی، پرتو درمانی و درمان دارویی.  درمان‌های دارویی انواع مختلفی دارند، از جمله: شیمی درمانی، درمان هورمونی، درمان تارگت و ایمونوتراپی.

هدف از درمان‌های سرطان می‌تواند بهبودی کامل (علاج)، کوچک کردن تومور یا متوقف کردن رشد آن باشد.

انواع مختلفی از درمان سرطان وجود دارد. بسته به شرایط خاص شما، ممکن است یک درمان یا ترکیبی از چند درمان را دریافت کنید.

انواع درمان سرطان

روش های مختلفی برای درمان سرطان وجود دارد. گزینه‌های درمانی هر بیمار و بهترین درمان وی، بستگی به عوامل مختلفی دارد. بعضی از این عوامل عبارتند از:

  • نوع و مرحله سرطان
  • سلامت کلی شما
  • ترجیحات شما

شما و پزشکتان مزایا و معایب هر درمان را خواهید سنجید و در نهایت تصمیم می‌گیرید کدام درمان برای شما بهتر است. (بله! امروزه توصیه می‌شود خود بیمار نیز نقش پررنگی در تعیین درمان سرطان خود داشته باشد. هر چه اطلاعات شما بیشتر باشد، بهتر می‌توانید در تصمیم‌گیری مشارکت کنید).

گزینه‌های درمان سرطان عبارتند از:

درمان سرطان با جراحی

هدف جراحی، برداشتن تمام سرطان یا حداکثر مقدار قابل برداشت است.

شیمی درمانی

شیمی درمانی به معنای استفاده از داروها برای کشتن سلول‌های سرطانی است.

پرتو درمانی (رادیوتراپی)

پرتودرمانی از اشعه پر انرژی مانند اشعه ایکس برای کشتن سلول‌های سرطانی استفاده می‌کند. پرتو درمانی را می‌توان با دستگاهی خارج بدن شما (رادیوتراپی خارجی) یا از وسیله ای که به داخل بدن فرستاده می‌شود (براکی‌تراپی) انجام داد.

پیوند مغز استخوان

مغز استخوان شما بافتی است که درون استخوان‌های شما قرار دارد و سلول‌های خونی شما را می‌سازد. پیوند مغز استخوان که به نام پیوند سلول‌های بنیادی نیز شناخته می‌شود، از سلول‌های بنیادی مغز استخوان شما یا از یک اهداکننده استفاده می‌کند.
پیوند مغز استخوان به پزشک شما کمک می‌کند تا از مقادیر بیشتر شیمی‌درمانی برای درمان سرطان شما استفاده کند. همچنین ممکن است از آن برای جایگزینی مغز استخوان استفاده شود.

ایمونوتراپی

ایمونوتراپی یا ایمنی‌درمانی، از سیستم ایمنی بدن برای جنگ با سرطان استفاده می‌کند. سرطان می‌تواند خود را از سلول‌های ایمنی بدن مخفی کند. ایمونوتراپی به سیستم ایمنی کمک می‌کند این سلول‌ها را به عنوان سلول‌های بیگانه شناسایی کرده و به آن‌ها حمله کند.

درمان هورمونی

برخی هورمون‌های بدن به رشد بعضی سرطان‌ها کمک می‌کنند. به عنوان مثال می‌توان به سرطان‌های شایع پستان و پروستات اشاره کرد. درمان هورمونی یا هورمون‌تراپی، این هورمون‌ها را از بدن حذف می‌کند یا اثر آن‌ها روی سلول‌های سرطانی را از بین می‌برد.

درمان تارگت

داروهای تارگت یا هدفمند، اختلالات خاصی در سلول‌های سرطانی را شناسایی می‌کنند و بر اساس آن‌ها به سلول حمله می‌کنند.

کرایوتراپی

کرایوتراپی به معنای از بین بردن سلول‌های سرطانی با سرما است. حین کرایوتراپی، یک سوزن نازک (پروب کرایوتراپی) از پوست مستقیما وارد تومور سرطانی می‌شود. گازی به این پروب وارد می‌شود تا باعث انجماد بافت شود. سپس اجازه داده می‌شود این یخ آب شود. این فرایند یخ زدن و آب شدن چندین بار در هر جلسه تکرار می‌شود تا سلول‌های سرطانی از بین بروند.

به این روش کرایو-ابلیشن، کرایوسرجری یا سرما-درمانی هم گفته می‌شود.

تخریب با آر اف (RF)

در RF یا رادیوفرکوئنسی از انرژی الکتریکی برای گرم کردن سلول‌های سرطانی و در نتیجه کشتن آن‌ها استفاده می‌شود. در حین آر اف، یک پزشک سوزن نازکی را از طریق پوست یا برش پوستی به بافت سرطانی وارد می‌کند. انرژی پرفرکانس از سوزن عبور کرده و باعث گرم کردن بافت اطراف می‌شود و سلول‌های مجاور را می‌کشد.

واکسن درمان سرطان

واکسن درمان سرطان، نوعی از ایمنی‌درمانی (ایمونوتراپی) است. واکسن‌های سرطان به سیستم ایمنی بدن، ظاهر سلول‌های سرطانی را آموزش می‌دهند تا سیستم ایمنی بتواند با سلول‌های سرطان مبارزه کند.

profile
نویسنده :

دکتر بــرنا فــرازمـند

متخصص رادیوتراپی و انکولوژی

«تصمیم‌گیری آگاهانه» حق اساسی هر فرد است. ما در سایت drfarazmand.com با ارائه دقیق‌ترین و به‌روز‌ترین اطلاعات در مورد انواع سرطان و پاسخ به سوالات شما، کمک می‌کنیم بهترین انتخاب‌ها را داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *