سرطان پروستات

شیمی درمانی سرطان پروستات

۲۱ شهریور ۱۴۰۰ 22 بازدید 0 نظر
شیمی درمانی سرطان پروستات

شیمی درمانی ممکن است به بیماران مبتلا به سرطان پروستات پیشرفته یا مقاوم به عقیمی، یا مبتلایان به سرطان پروستات متاستاتیک که تازه تشخیص داده شده اند یا به عقیمی حساس هستند کمک کند. رژیم (برنامه) شیمی درمانی معمولا شامل تعداد مشخصی دوره (سیکل) است که در طی بازه زمانی مشخص انجام می‌شود، در ادامه به شیمی درمانی سرطان پروستات خواهیم پرداخت.

مقاله دیگری تحت عنوان شیمی درمانی در سایت دکتر فرازمند نوشته شده است که می توانید از آن هم استفاده لازم را ببرید.

داروهای شیمی درمانی سرطان پروستات

چند داروی استاندارد برای شیمی درمانی سرطان پروستات وجود دارد.

دوستاکسل

به طور کلی، شیمی درمانی استاندارد با دوستاکسل (Docetaxel) به همراه پردنیزون شروع می‌شود. نام بِرَند اصلی این دارو، تاکسوتر (Taxotere) است.

دوستاکسل در سرطان پروستات در موارد زیر قابل تجویز است:

 • سرطان پروستات موضعی پر-خطر، با امید به زندگی بالا یا علامت‌دار
 • سرطان پروستات متاستاتیک حساس به عقیمی
 • سرطان پروستات متاستاتیک مقاوم به عقیمی

در مطالعاتی که سود بقای دوستاکسل را نشان دادند، این دارو برای ۱۰ دوره (در صورت عدم پیشرفت بیماری یا عوارض شدید) داده شد. درمان با این دارو معمولا هر سه هفته یک بار است.

کابازیتاکسل

در بیمارانی که قبلا دوستکسل دریافت کردند یا امکان دریافت دوستکسل را ندارند، می‌توان از کابازیتاکسل استفاده کرد. این دارو در سرطان پروستات متاستاتیک مقاوم به عقیمی کاربرد دارد. در یک مطالعه (TROPIC)، کابازیتاکسل طول عمر بیماران را نسبت به میتوگزانترون، تقریبا ۲.۵ ماه بیشتر کرد.

در صورتی که بیماری بیمار روی دوستکسل و ابیراترون یا انزالوتامید پیشرفت کرده باشد، کابازیتاکسل گزینه ارجح است (مطالعه CARD). همزمان با این دارو، باید استروئید روزانه (مثل پردنیزون) مصرف کرد.

میتوگزانترون

میتوگزانترون باعث کاهش علائم بیماران می‌شود. معمولا این دارو در بیمارانی استفاده می‌شود که نمی‌توانند داروهای دیگر را دریافت کنند.

دوستاکسل، کابازیتاکسل، سرطان پروستات، شیمی درمانی

نحوه مصرف داروها

داروهای شیمی درمانی پروستات که در بالا ذکر شدند همگی تزریقی هستند. این داروها از طریق داخل وریدی به بدن وارد می‌شوند. این کار معمولا در مطب پزشک یا در بیمارستان انجام می‌شود. شیمی درمانی به صورت دوره‌ای داده می‌شود. به این معنا که بعد از هر دوره تزریق، یک دوره استراحت خواهید داشت تا بدن خود را بازیابد. فواصل دوره‌ها معمولا دو یا سه هفته یک بار است. بیشترین تاثیر دوستاکسل در برنامه هر سه هفته یک بار است.

بیشتر بخوانید: پت اسکن

عوارض شیمی درمانی پروستات

عوارض شیمی درمانی بستگی به بیمار، نوع داروی شیمی درمانی، دز داروی مورد استفاده و طول درمان بستگی دارد که می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • خستگی
 • زخم در دهان و گلو
 • اسهال
 • حالت تهوع و استفراغ
 • یبوست
 • اختلالات خونی (افزایش احتمال عفونت و افزایش احتمال خونریزی)
 • عوارض سیستم عصبی
 • تغییر در تفکر و حافظه
 • مشکلات جنسی و تولید مثلی
 • کاهش اشتها
 • درد
 • ریزش مو

دوستاکسل و کابازیتاکسل عوارض افزایش حساسیت (آلرژی) نیز ایجاد می‌کنند. برای پیشگیری از آن به شما داروهایی قبل از درمان داده خواهد شد. همچنین این داروها می‌توانند موجب آسیب اعصاب محیطی شوند که علائم آن عبارتند از: احساس گزگز و مورمور و سوزش دست و پا.

عوارض شیمی درمانی معمولا پس از پایان درمان از بین می‌روند. با این حال ممکن است برخی عوارض ادامه پیدا کنند، دوباره عود کنند یا تازه ایجاد شوند. از پزشک خود بپرسید که بر اساس برنامه درمانی خود کدام عوارض جانبی را ممکن است تجربه کنید. تیم درمان شما برای مدیریت یا پیشگیری از بسیاری از این عوارض با شما همکاری می کنند.

نتیجه گیری

در این مقاله تلاش کرده ایم تا شما را با شیمی درمانی سرطان پروستات آشنا کنیم و تمامی موارد اعم از دارو های شیمی درمانی پروستات (مثل دوستاکسل و کابازیتاکسل) به همراه عوارض شیمی درمانی پروستات و نحوه استفاده از دارو ها را برای شما بیان کرده ایم. این مقاله از سایت دکتر فرازمند، نکات لازم شما را ارائه شد و امیدواریم که از آن استفاده لازم را برده باشید. همچنین برای ارتباط با دکتر برنا فرازمند و مشاوره جهت شیمی درمانی سرطان پروستات، می توانید با شماره 02433044101 با ما در ارتباط باشید.

سوالات متداول

شیمی درمانی سرطان پروستات چه عوارض هایی دارد؟

عوارض شیمی درمانی پروستات شامل خستگی، زخم دهان و گلو، حال تهوع و ریزش مو از عوارض های شایع شیمی درمانی سرطان پروستات می باشد.

چه دارو هایی برای سرطان پروستات تجویز می شود؟

داروهایی مثل کابازیتاکسل، میتوگزانترون و دوستاکسل برای سرطان پروستات استفاده و تجویز می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس