سرطان پروستات

رادیوداروها در درمان سرطان پروستات

۲۳ شهریور ۱۴۰۰ 38 بازدید 0 نظر
رادیودارو در درمان سرطان پروستات، رادیوم ۲۲۳

انواع مختلفی رادیوداروها در درمان سرطان پروستات وجود دارد. رادیوداروها (Radiopharmaceuticals) مواد رادیواکتیوی هستند که می‌توانند در تشخیص و درمان بیماری‌ها کمک کنند. این موارد وارد خون می‌شوند و در نقاط خاصی از بدن جذب می‌شوند. سپس با تشعشع اشعه در آن منطقه، به تشخیص و درمان بیماری کمک می‌کنند. رادیوداروهایی که در تشخیص استفاده می‌شوند، معمولا «ردیاب» (radiotracer) نامیده می‌شوند. درمان با رادیوداروها را می‌توان «رادیوتراپی تزریقی» یا «رادیوتراپی سیستمیک» نامید.

رادیوداروها در درمان سرطان پروستات می‌توانند با هدف افزایش طول عمر یا با هدف تسکین داده شوند.

  • افزایش طول عمر: رادیوم-۲۲۳
  • تسکین: ساماریوم ۱۵۳ و استرانسیوم ۸۹

برای آشنایی با انواع درمان سرطان پروستات کلیک کنید.

رادیوم ۲۲۳ در درمان سرطان پروستات

رادیوم-۲۲۳ یک رادیودارو است که در سرطان پروستات مقاوم به عقیمی که به استخوان پخش شده، استفاده می‌شود. این ماده اشعه آلفا ساطع می‌کند و مشابه کلسیم عمل کرده و مناطقی در استخوان که سرطان سبب تغییر آن‌ها شده را هدف قرار می‌دهد. این روش درمانی ذرات تابشی را مستقیما به تومورهای موجود در استخوان منتقل می‌کند. بنابراین آسیب به بافت سالم، از جمله مغز استخوان را محدود می‌کند. مغز استخوان جایی است که سلول‌های خونی ساخته می‌شوند، بنابراین کاهش آسیب به آن باعث کاهش عوارض خونی می‌شود.

رادیوم ۲۲۳- رادیوداروها در درمان سرطان پروستات

رادیوم-۲۲۳ به صورت داخل وریدی (IV) یک بار در ماه و به مدت ۶ ماه تجویز می‌شود. این درمان توسط پزشک رادیوتراپی-انکولوژی یا پزشک پزشکی هسته‌ای انجام می‌شود. پزشک باید سیر بیماری را در طول این درمان دنبال کند تا مطمئن شود که درمان مفید است و هرگونه عوارض بالقوه کنترل می‌شود. درمان با رادیوم-۲۲۳ همیشه سطح PSA را کاهش نمی‌دهد. بنابراین بیماران نباید انتظار کاهش زیادی در PSA را داشته باشند و در واقع، اغلب ممکن است سطح PSA افزایش یابد.

بعضی از افراد نباید این رادیودارو ی رادیوم را در درمان سرطان پروستات دریافت کنند. خصوصا شرایط زیر:

  • سرطان پروستات پخش شده به کبد و یا ریه‌ها
  • غدد لنفاوی بزرگ (قطر ۳ سانتی متر یا بیشتر)

رادیوم-۲۲۳ را نباید همراه با ابیراترون و پردنیزون استفاده کرد، زیرا این ترکیب احتمال شکستگی استخوان را افزایش می دهد. همچنین نباید آن را در ترکیب با شیمی‌درمانی استفاده کرد، چرا که موجب سرکوب مغز استخوان خواهد شد. در کل، استفاده از آن در ترکیب با سایر درمان‌های سیستمیک (سراسری) توصیه نمی‌شود، مگر در ترکیب با:

  • ADT (درمان محرومیت از آندروژن)
  • داروهای اصلاح کننده استخوان (دنوزوماب یا زولدرونیک اسید)

تزریق رادیوم ۲۲۳

عوارض خونی شدید نادر است. سایر عوارض عبارتند از: تهوع، اسهال و استفراغ

از پزشک خود بپرسید که آیا این دارو برای شما کاربرد دارد یا خیر.

رادیودارو های تسکینی در درمان سرطان پروستات

ساماریوم ۱۵۳

ساماریوم ۱۵۳ یک ماده رادیواکتیو است که سرطان استخوان و متاستاز استخوانی را درمان می‌کند. ساماریوم در استخوان تجمع پیدا می‌کند و اشعه ساطع می‌کند. بنابراین می‌تواند موجب مرگ سلول‌های سرطانی شود.

این رادیودارو در درمان سرطان پروستات معمولا در متاستازهای گسترده استخوانی استفاده می‌شود. این ماده می‌تواند درد استخوانی را تسکین دهد.

برای آشنایی با مفهوم متاستاز کلیک کنید.

استرانسیوم ۸۹

استرانسیوم ۸۹ هم شبیه ساماریوم ۱۵۳ عمل می‌کند و شرایط استفاده از آن هم مشابه است. همچنین همانند ساماریوم، موجب تسکین علائم می‌شود و اثری روی افزایش طول عمر ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس