تفاوت هموروئید و سرطان روده
سرطان روده بزرگ

تفاوت هموروئید ( بواسیر ) و سرطان روده

تاریخ انتشار : ۱ بهمن ۱۴۰۱ آخرین بروز رسانی مقاله: 23 اسفند 1401 367 بازدید 0 نظر

حدود ۹۰ درصد از بیماران مبتلا به سرطان روده بزرگ در ابتدا به دلیل علائمی مانند خارش رکتوم (راست روده) و خونریزی رکتوم فکر می‌کردند که مبتلا به هِموروئید یا بَواسیر هستند. بنابراین، گاهی داشتن علائم هموروئید می‌تواند در واقع علامت سرطان روده بزرگ باشد. به همین علت ، تشخیص تفاوت هموروئید و سرطان روده مهم و ضروری می باشد .

مثلا مشاهده خون در مدفوع مطمئناً می‌تواند ناراحت‌کننده باشد. در حالی که مدفوع خونی می‌تواند یکی از نشانه های  هشداردهنده سرطان روده بزرگ باشد، یک نشانه احتمالی هموروئید نیز است با وجود تفاوت در ماهیت بیماری ها، اغلب مردم این دو را اشتباه می گیرند، که می تواند مضر باشد، به خصوص اگر علامت های سرطان روده بزرگ مانند علائم هموروئید درمان شود .
سرطان رشد غیرطبیعی سلول ها در روده بزرگ است، در حالی که هموروئید تورم وریدهای انتهای راست روده است.در این مقاله به بررسی تفاوت هموروئید و سرطان روده می پردازیم. برای درک این تفاوت با ما همراه باشید.

انواع هموروئید ها

تفاوت هموروئید و سرطان روده از نظر علائم

در ادامه به بررسی نشانه های این دو بیماری خواهیم پرداخت. اگر فکر می‌کنید که یکی از این بیماری‌ها را دارید، انجام آزمایش‌هایی مانند آزمایش غربالگری سرطان روده بزرگ ممکن است گزینه خوبی باشد.

علائم هموروئید (بواسیر)

بواسیر زمانی اتفاق می‌افتد که ورید‌های اطراف مقعد یا قسمت پایین رکتوم ملتهب و متورم می‌شوند. دو نوع مختلف هموروئید وجود دارد:

داخلی : بواسیر داخلی در لایه داخلی قسمت تحتانی رکتوم و مقعد تشکیل می‌شود. هموروئید ها معمولاً دردناک نیستند مگر اینکه از مقعد به بیرون برآمده شوند.

خارجی : هموروئید خارجی در زیر پوست اطراف مقعد تشکیل می‌شود.

نشانه های هموروئید بسته به نوع آن‌ها متفاوت است. بواسیر داخلی معمولاً مدفوع خونی ایجاد می‌کند. افرادی که از هموروئید خارجی رنج می‌برند، ممکن است موارد زیر را تجربه کنند:

 • خارش اطراف مقعد
 • توده‌های سخت و دردناک در نزدیکی مقعد
 • درد مقعدی هنگام نشستن

اگرچه هموروئید می‌تواند بسیار ناراحت‌کننده باشد، معمولاً نگرانی جدی برای سلامتی نیست.

علائم سرطان روده بزرگ

در مقابل، سرطان روده بزرگ بسیار جدی است و نیاز به پیگیری فوری پزشکی دارد. نشانه های سرطان روده بزرگ ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • خونریزی مقعدی یا خون در مدفوع
 • گرفتگی یا درد شکم
 • اسهال
 • یبوست
 • احساس نیاز مجدد به اجابت مزاج بعد از اجابت مزاج
 • خستگی و ضعف عمومی
 • کاهش وزن غیر منتظره

خستگی و کاهش وزن بی‌دلیل دو علامت شایع سرطان روده بزرگ هستند که با سایر بیماری‌ها با علائم مشابه متفاوت هستند. از این رو تفاوت هموروئید و سرطان روده آشکار می شود.

تفاوت هموروئید و سرطان کولون

مقایسه خونریزی در سرطان روده بزرگ و هموروئید

خونریزی یکی از علائم شایع سرطان روده بزرگ و هموروئید است. تفاوت های جزئی در خونریزی ناشی از سرطان روده بزرگ در مقایسه با خونریزی ناشی از هموروئید وجود دارد.

درک این نکته مهم است که سرطان روده بزرگ و هموروئید در دو ناحیه مختلف از دستگاه گوارش رخ می دهد. بواسیر، چه داخلی و چه خارجی، در قسمت پایینی دستگاه، در نزدیکی مقعد رشد می کند. از طرف دیگر، سرطان روده بزرگ می‌تواند در کولون یا رکتوم رخ دهد. کولون قسمت بلندتر و ابتدایی روده بزرگ، و رکتوم (راست روده) بخش کوتاه‌تر و انتهایی روده است.در مجموع می توان با این مقایسه به تفاوت هموروئید و سرطان روده بزرگ پی برد.

خونریزی بواسیر

خونریزی ناشی از هموروئید در اثر برخورد مدفوع به رگ‌های بواسیر هنگام عبور از راست روده ایجاد می شود. در برخی موارد، خود هموروئید خونریزی می کند و ممکن است به سمت راست روده راه پیدا کند.اما اغلب مدفوع با توده های هموروئید برخورد کرده و باعث پارگی و خونریزی آن می شود. خون قرمز روشن ناشی از تازه  بودن زخم و خون است.

خونریزی سرطان روده بزرگ

برخلاف تصور عموم، وجود خون در مدفوع همیشه نشانه سرطان روده بزرگ نیست. در واقع، علائم سرطان روده بزرگ به تدریج در طی ۱۰ سال ایجاد می شود و تنها در مراحل پیشرفته ظاهر می شود.

سرطان روده بزرگ به خودی خود باعث خونریزی داخلی نمی شود. خون در مدفوع گزارش شده توسط بیماران، خونریزی پولیپ بزرگ-شده است. رنگ خون ناشی از پولیپ و سرطان روده، بستگی به محل آن دارد. هرچه خونریزی از قسمت ابتدایی‌تر روده رخ داده باشد و مدت بیشتری را در روده مانده باشد، رنگ آن تیره تر است و بیشتر با مدفوع ترکیب شده است. در واقع، خونریزی از قسمت‌های ابتدایی‌تر روده به صورت مدفوع تیره و قیرمانند گزارش می‌شود.

تشخیص هموروئید

تفاوت هموروئید و سرطان روده از نظر تشخیص

بواسیر معمولاً با درمان خانگی در عرض یک هفته یا بیشتر برطرف می‌شود. اگر علائم هموروئید بیش از یک هفته طول بکشد، باید به متخصص مراجعه کنید تا بررسی بیشتر صورت پذیرد. روش های زیر می تواند به تشخیص هموروئید ها کمک کند:

 • مشاهده محل
 • معاینه مقعد با انگشت
 • ازمایش مدفوع

تشخیص سرطان روده بزرگ پیچیده‌تر از تشخیص هموروئید است. با توجه به سن، سابقه خانوادگی و سایر عوامل خطر، پزشک شما ممکن است که شروع غربالگری سرطان روده بزرگ را از سن ۴۵ سالگی توصیه کند.

سرطان روده بزرگ از طریق یکی از روش‌های غربالگری زیر تشخیص داده می‌شود:

آزمایش مدفوع: آزمایش بررسی خون مخفی در مدفوع و آزمایش DNA مدفوع اغلب برای غربالگری سرطان روده بزرگ استفاده می‌شود. آزمایش DNA  مدفوع، DNA جهش یافته را که ممکن است نشان دهنده سرطان باشد، غربالگری می‌کند.

کولونوسکوپی و سیگموئیدوسکوپی:  هر دو روش کولونوسکوپی و سیگموئیدوسکوپی، یک لوله انعطاف پذیر و دارای دوربین هستند که از طریق رکتوم وارد کولون می‌شود. کولونوسکوپی تهاجمی‌تر است، زیرا از انتها تا ابتدای کولون را بررسی می‌کند. سیگموئیدوسکوپی فقط وارد کولون تحتانی می‌شود. این روش ها به پزشک این اجازه را می‌دهند تا پولیپ روده بزرگ و سایر ناهنجاری‌های روده بزرگ را مشاهده کند.

سی تی کولونوگرافی (کولونوسکوپی مجازی): کولونوسکوپی مجازی از اشعه ایکس برای گرفتن مجموعه‌ای از تصاویر از روده بزرگ استفاده می‌کند.

روش غربالگری مناسب برای شما به توصیه پزشک شما بستگی دارد.

بیشتر بخوانید: غربالگری سرطان روده بزرگ

تفاوت هموروئید و سرطان روده در درمان

برخی از رایج‌ترین دارو‌های تسکین دهنده هموروئید عبارتند از:

 • کرم‌های بدون نسخه
 • مکمل‌های فیبر
 • نشستن در لگن آب گرم
 • تمیز نگه داشتن ناحیه دارای هموروئید

مصرف فیبر کافی در رژیم غذایی می‌تواند از عود هموروئید جلوگیری کند. فیبر حرکات روده را روان تر می‌کند. نوشیدن آب کافی نیز می‌تواند به منظم نگه داشتن حرکت سیستم گوارش کمک کند.

درمان سرطان روده بزرگ

اگر سرطان روده بزرگ در شما تشخیص داده شد، باید بدانید که این بیماری در صورت تشخیص زودهنگام بسیار قابل درمان است. بنابراین غربالگری سرطان روده بزرگ امری ضروری است.

سرطان‌ها بر اساس اندازه و گسترش تومور در بدن به مراحل مختلفی تقسیم می‌شوند. این مراحل از صفر تا چهارمتغیر است. برای سرطان‌های کولورکتال در مراحل 0صفر تا دو، اکثر افراد برای برداشتن تومور جراحی خواهند شد.

در مرحله سه، جراحی ممکن است با شیمی درمانی همراه باشد. سرطان‌های مرحله چهارم پیشرفته‌ترین سرطان‌ها هستند و اغلب به ترکیبی از جراحی، شیمی‌درمانی، پرتودرمانی و سایر درمان‌ها برای حذف سرطان یا توقف رشد آن نیاز دارند.

در تومورهای رکتوم (راست روده)، معمولا پرتودرمانی نیز ضروری است و معمولا همزمان با شیمی‌درمانی داده می‌شود. تفاوت هموروئید و سرطان روده در درمان آن ها نیز نیز دیده می شود .

بیشتر بخوانید: درمان سرطان روده بزرگ

آیا هموروئید می تواند منجر به سرطان روده بزرگ شود؟

تقریبا تمامی سرطان‌های روده بزرگ از پولیپ‌های بزرگ منشأ می‌گیرند که سلول‌های جهش‌یافته‌ای هستند که در طول مسیر روده بزرگ رشد می‌کنند. یعنی احتمال اینکه هر بواسیر به سرطان روده بزرگ منجر شود صفر است. زیرا همانطور که پیشتر گفته شد هموروئید وریدهای متورم روی عضله راست روده و سرطان سلول های جهش یافته در امتداد روده بزرگ هستند.

منابع :

emedicinehealth.com

everlywell.com

marcianolegal.com

stopcoloncancernow.com

profile
نویسنده :

دکتر بــرنا فــرازمـند

متخصص رادیوتراپی و انکولوژی

«تصمیم‌گیری آگاهانه» حق اساسی هر فرد است. ما در سایت drfarazmand.com با ارائه دقیق‌ترین و به‌روز‌ترین اطلاعات در مورد انواع سرطان و پاسخ به سوالات شما، کمک می‌کنیم بهترین انتخاب‌ها را داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *