دکتر برنا فرازمند

سرطان رحم

سرطان رحم چیست، کانسر آندومتر

سرطان رحم یکی از شایع‌ترین سرطان‌ها در خانم‌ها است. این سرطان عمدتا از پوشش داخلی رحم، که آندومتر (اِندومتر) نام دارد شروع می‌شود. در این صفحه در مورد رحم و سرطان آن خواهید آموخت.

درباره رحم

رحم، اندامی گلابی شکل و توخالی است و در لگن زنان بین مثانه و راست‌روده قرار دارد. رحم جایی است که جنین در هنگام بارداری درون آن رشد می کند. رحم دارای ۳ بخش است:

  • سرویکس یا دهانه رحم، که بخش باریک پایینی رحم است
  • ایسموس یا تنگه، که باریکه ای است که بین دهانه رحم و جسم رحم قرار دارد
  • جسم یا تنه رحم، که بخش وسیع وسط رحم است
  • فوندوس، که بخش گنبدی شکل و فوقانی رحم است.

رحم از ۳ لایه تشکیل شده است: آندومتر (لایه داخلی؛ اندومتر هم تلفظ می شود)، میومتر (ضخیم‌­ترین لایه که تقریباً کل آن ماهیچه­‌ای است) و سروز (پوشش نازک بیرونی رحم).

در طول سال‌­های باروری یک زن، تخمدان­‌های او معمولاً هر ماه یک تخمک آزاد می‌­کنند و آندومتر جهت آمادگی برای بارداری، رشد کرده و ضخیم می­‌شود. اگر زن باردار نشود، پوشش اندومتر از طریق واژن او از بدنش خارج می­‌شود که به این فرآیند قاعدگی یا پریود گفته می­‌شود. این روند تا زمان یائسگی (که تخمدان­های یک زن رهاسازی تخمک را متوقف می­‌کنند) ادامه دارد.

Array

Array

درباره سرطان رحم

سرطان رحم، شایع­‌ترین سرطانی است که در دستگاه تولید مثل یک زن رخ می­‌دهد. سرطان رحم زمانی شروع می­‌شود که سلول­های سالم در رحم تغییر کرده و رشد آن­ها از کنترل خارج شده و توده‌­ای به نام تومور می‌سازند. یک تومور، می­‌تواند سرطانی یا خوش­‌خیم باشد. تومور سرطانی، بدخیم است، یعنی می‌­تواند رشد کرده و به سایر بخش‌­های بدن پخش شود. یک تومور خوش‌­خیم می‌­تواند رشد کند، اما عموماً به سایر بخش‌­های بدن منتشر نمی­‌شود.

بیماری­‌های غیر سرطانی رحم شامل موارد زیر است:

  • فیبروم رحمی: تومورهای خوش‌­خیم در ماهیچه رحم
  • پولیپ‌­های خوش­‌خیم: رشد غیرعادی در پوشش رحم
  • آندومتریوز: بیماری­­‌ای که در آن بافت آندومتر (که معمولاً داخل رحم را می‌­پوشاند)، در قسمت خارجی رحم یا سایر اندام­‌ها یافت می­‌شود.
  • هیپرپلازی آندومتر: بیماری­‌ای که در آن، افزایش تعداد سلول­ها و ساختارهای غده ای در پوشش رحم وجود دارد. هیپرپلازی آندومتر می‌­تواند دارای سلول­‌های طبیعی یا غیرمعمول و ساختارهای غده ای ساده یا پیچیده باشد. زمانی که هیپرپلازی آندومتر دارای سلول­های غیرمعمول و ساختار غده ای پیچیده باشد، خطر ایجاد سرطان در پوشش رحم بیشتر است.

Array

۲ نوع مهم سرطان رحم وجود دارد:

  • آدنوکارسینوم. این نوع، بیش از ۸۰ درصد سرطان­‌های رحم را تشکیل می­دهد و از سلول­‌هایی در آندومتر ایجاد می‌شود. معمولاً به این سرطان، سرطان آندومتر گفته می­‌شود. یک نوع شایع آدنوکارسینوم آندومتر، کارسینوم آندومتر نام دارد. درمان این نوع از سرطان بسته به درجه تومور، عمق نفوذ آن به درون رحم و مرحله یا وسعت این بیماری، متفاوت است (مراحل و درجات آن را در این لینک ببینید). انواعی از آدنوکارسینوم رحمی که نادر هستند شامل کارسینوم سروز، کارسینوم سلول روشن و کارسینوسارکوم است. کارسینوسارکوم ترکیبی از آدنوکارسینوم و سارکوم است (به پایین مراجعه کنید).
  • سارکوم. این نوع سرطان رحم، در بافت­های حمایتی غدد رحمی یا در میومتر که ماهیچه رحم است ایجاد می­‌شود. سارکوم، ۲ تا ۴ درصد سرطان­های رحمی را تشکیل می­‌دهد. انواع سارکوم آندومتر شامل لیومیوسارکوم، سارکوم استرومای آندومتر و سارکوم تمایزنیافته است.

سرطان محدود به دهانه رحم متفاوت از سرطان رحم درمان می‌شود. بقیه این بخش، در مورد سرطان آندومتر (آدنوکارسینوم) است، که شایع‌تر است.

درباره ژنتیک و سابقه خانوادگی سرطان رحم

خطر ابتلای بیشتر ابتلا به سرطان رحم می‌­تواند ارثی باشد، به این معنی که از نسلی به نسل دیگر منتقل شده یا با پرش از یک نسل، در نسل بعدی پدیدار می‌شود (یعنی یک نسل در میان). سرطان ارثی رحم، تقریباً در ۵ درصد مواقع اتفاق می‌­افتد. به سندرومی که بیشترین ارتباط را با سرطان ارثی رحم دارد سندروم لینچ گفته می‌­شود. همچنین این سندروم با چند نوع سرطان دیگر شامل سرطان روده بزرگ، کلیه، مثانه و تخمدان در ارتباط است.

زمانی که سلول‌­ها تقسیم و تکثیر می­‌شوند، ممکن است خطاهای DNA اتفاق بیفتد. ۶ پروتئین در بدن وجود دارد که این خطاها را برطرف می­‌کند. اگر یکی از این پروتئین­ها به‌درستی کار نکند، خطاها در DNA جمع شده و آسیب DNA به‌ قدری می‌­شود که باعث ایجاد سرطان می­‌گردد. این مشکل در ترمیم DNA، نقص ترمیم عدم تطابق (dMMR) گفته می­‌شود (یعنی نقص در ترمیم کردن این خطاها). نشانه اصلی سندروم لینچ، نقص ترمیم عدم تطابق است.

سرطان را می­‌توان از نظر سندروم لینچ با استفاده از یک روش رنگ­‌آمیزی خاص به نام ایمونوهیستوشیمی (IHC) آزمایش کرد. بیشتر موارد سندروم لینچ به دلیل کمبود یکی از ۴ پروتئین ترمیم‌­کننده DNA است. به طور معمول فقط این ۴ پروتئین با تکنیک ایمونوهیستوشیمی آزمایش می­‌شوند. اگر نتایج ایمونوهیستوشیمی نشان داد که سرطان شما به دلیل فقدان یکی از این پروتئین­‌های ترمیم‌­کننده DNA است یا اگر سابقه خانوادگی سرطان مرتبط با سندروم لینچ دارید، این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید و/یا با یک مشاور ژنتیک صحبت کنید.

البته، تکنیک ایمونوهیستوشیمی یک آزمایش غربالگری است و برای تأیید تشخیص سندروم لینچ، آزمایش‌های ژنتیکی بیشتری نیاز است. همه افرادی که تومور دارند و دارای کمبود یک یا چند پروتئین ترمیم‌­کننده DNA هستند، سندروم لینچ ندارند. همچنین این تغییرات می‌­تواند به دلیل فرآیندی به نام متیلاسیون DNA باشد، که عموماً یکی از چند ژن متداولِ dMMR را در تومور خاموش می­‌کند.

ممکن است اعضای خانواده نیز بخواهند که مورد آزمایش قرار گیرند. افراد مبتلا به سندروم لینچ باید بیماری خود را با پزشکشان در میان بگذارند تا آن­ها بتوانند برای ارزیابی سرطان­‌های مرتبط با این سندروم، آزمایش‌های غربالگری بیشتری مانند کولونوسکوپی­‌های مکرر انجام دهند. ممکن است سایر اعضای خانواده جراحی پیشگیرانه برای سرطان­های رحم و تخمدان را در نظر بگیرند.

اگر سرطان رحم دارید، از پزشک خود بپرسید که آیا این سرطان می‌­تواند از نظر سندروم لینچ و سایر بیماری­های ارثی احتمالی مورد آزمایش قرار بگیرد.

عوامل خطر و پیشگیری سرطان رحم

علائم و نشانه های سرطان رحم

تشخیص سرطان رحم

مرحله بندی سرطان رحم

پیگیری سرطان رحم پس از درمان

 

منبع: انجمن کلینیکال انکولوژی آمریکا

مطالب مرتبط
علائم سرطان رحم

علائم سرطان رحم

سرطان رحم سالانه بیش از ۱۵۰۰ خانم را در ایران مبتلا می‌کند. آشنایی با علائم سرطان رحم در مراحل اولیه می‌تواند باعث مراجعه زودتر به

ادامه مطلب »
تشخیص سرطان رحم

تشخیص سرطان رحم

تشخیص سرطان رحم با کمک علائم بالینی و نشانه‌ها، تصویربرداری و بیوپسی انجام می‌شود. در این صفحه در مورد انواع اقداماتی که برای تشخیص سرطان

ادامه مطلب »
نظرات کاربران

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به بالای صفحه بردن