دکتر برنا فرازمند

غربالگری سرطان ریه

سی تی اسکن غربالگری سرطان ریه با دوز کم

غربالگری سرطان ریه به معنای جست‌وجو برای سرطان ریه قبل از بروز علائم و نشانه های بالینی آن است. دانشمندان آزمایش‌هایی را توسعه دادند (و هنوز هم می دهند) که می‌تواند برای غربالگری انواع خاصی از سرطان استفاده شود. اهداف کلی غربالگری سرطان شامل موارد زیر است:

 1. کاهش تعداد افرادی که بر اثر این بیماری می‌میرند و یا
 2. حذف کامل مرگ‌های ناشی از سرطان.

اطلاعات غربالگری سرطان ریه

چندین گروه، از جمله ASCO، توصیه‌هایی جهت غربالگری ارائه داده‌ اند که در ادامه این مقاله کوتاه به آنها اشاره خواهد شد.

کلیات غربالگری سرطان ریه

غربالگری سرطان ریه با سی تی اسکن با اشعه کم انجام می‌شود. سی تی اسکن با استفاده از دستگاه اشعه‌ی ایکس از داخل بدن عکس می‌گیرد. سپس یک کامپیوتر این تصاویر را ترکیب و به یک تصویر سه‌ بعدی پر-جزئیات تبدیل می‌کند که هرگونه ناهنجاری یا تومور را نشان می‌دهد.

سی تی اسکن برای همه افرادی که سیگار می‌کشند توصیه نمی‌شود. توصیه‌های فعلی در ادامه متن آورده شده است. همچنین مهم است که غربالگری در یک مرکز تایید‌ شده و باتجربه انجام شود.

همچنین شاید برای شما هم نیاز باشد که در مورد درمان سرطان ریه بدانید، به همین دلیل در وب سایت دکتر برنا فرازمند به این مقوله مهم پرداخته ایم که می توانید از آن بهره ببرید.

توصیه های ASCO

توصیه‌های ASCO براساس سن و مقدار سیگار کشیدن فرد است. یک «سال-بسته» سیگار معادل کشیدن هر روز ۲۰ نخ یا ۱ بسته‌ی سیگار به مدت ۱ سال است. مثلا کسی که ۳۰ سال روزی ۱۰ نخ (نصف پاکت) سیگار کشیده باشد، پانزده سال-بسته (pack-year) سیگار کشیده است (30×1/2=15). ASCO برای افرادی که هم اکنون سیگار می‌کشند یا سیگار را ترک کرده‌اند، برنامه‌های غربالگری زیر را برای سرطان ریه توصیه می‌کند:

 • در موارد زیر غربالگری سالانه ریه با سی‌تی دوز کم توصیه می‌شود
  • افراد ۵۵ تا ۷۴ ساله‌ای که ۳۰ سال-بسته یا بیشتر سیگار کشیده‌اند.
  • افراد ۵۵ تا ۷۴ ساله‌ای که در ۱۵ سال گذشته سیگار را ترک کرده‌اند.
 • در موارد زیر غربالگری سرطان ریه توصیه نمی‌شود
  • افرادی که کمتر از ۳۰سال-بسته سیگار کشیده‌اند،
  • کمتر از ۵۵ سال یا بیشتر از ۷۴ سال سن دارند،
  • بیش از ۱۵ سال قبل سیگار را ترک کرده‌اند و یا
  • مبتلا به یک بیماری جدی هستند که می‌تواند بر درمان سرطان تأثیر بگذارد یا عمر فرد را کوتاه کند.

در رابطه با مطالب و مقالات پیشنهادی در ارتباط با غربالگری سرطان ریه می توان به درمان سرطان ریه در سایت دکتر فرازمند ارائه شده است ، اشاره کرد که می توانید از آن استفاده کنید.

توصیه های USPSTF

گروه ویژه خدمات پیشگیری از بیماری ایالات متحده (USPSTF) غربالگری سالانه با سی‌تی اسکن کم-دوز را در شرایط زیر توصیه می‌کند:

 • افراد ۵۵ تا ۸۰ ساله‌ای که ۳۰ سال-بسته یا بیشتر سیگار کشیده‌اند یا در ۱۵ سال گذشته سیگار را ترک کرده‌اند.

غربالگری می‌تواند پس از ۱۵ سال ترک سیگار یا ایجاد مشكل سلامتی كه باعث كوتاه شدن عمر او یا جلوگیری از جراحی برای سرطان ریه شود، متوقف شود.

همیشه در مورد واجد شرایط بودن برای غربالگری منظم با پزشک مراقبت‌های اولیه خود صحبت کنید.

مرجع: انجمن کلینیکال انکولوژی آمریکا

خلاصه

در این مقاله قصد داشتیم تا به غربالگری سرطان ریه بپردازیم تا بیشتر با آن و انجمن های مطرح دنیا آشنا شوید. از زمانی که در اختیار وب سایت دکتر برنا فرازمند قرار داده اید سپاس گزاریم. همچنین می توانید از با شماره 02433044101 برای مشاوره رایگان در مورد سرطان و انواع مختلف سرطان با ما در ارتباط باشید.

مطالب مرتبط
شیمی درمانی سرطان ریه

شیمی درمانی سرطان ریه

شیمی درمانی سرطان ریه یکی از روش‌های اصلی درمان ‏این سرطان است. این نوع سرطان به شیمی درمانی بسیار ‏خوب پاسخ می دهد. داروهای شیمی درمانی در جریان ‏خون در سراسر بدن گردش می کنند. بنابراین، آن ها می ‏توانند سلول های سرطانی که به سایر ارگان ها گسترش ‏یافته اند را درمان کنند. ‏

درمان سرطان ریه

درمان سرطان ریه

درمان سرطان ریه از نوع NSCLC به ۵ روش اصلی زیر انجام می شود: عمل جراحی

نظرات کاربران

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن