دکتر برنا فرازمند

علل ایجاد سرطان رحم

علل ایجاد سرطان رحم،‌ عوامل خطر کانسر آندومتر

علل ایجاد سرطان رحم و روش‌‌های پیشگیری از آن در این صفحه توضیح داده شده است.

علل ایجاد سرطان رحم

به هر چیزی که احتمال ایجاد سرطان در فرد را افزایش دهد، عامل خطر می‌گوییم. اگرچه عوامل خطر اغلب روی شکل گیری سرطان تأثیر می­‌گذارند، اما بیشتر آن­ها به طور مستقیم باعث ایجاد آن نمی‌­شوند. برخی از افراد با چندین عامل خطر هرگز به سرطان دچار نمی‌شوند، درحالی‌که برخی دیگر بدون هیچ عامل خطر شناخته شده‌ای به سرطان مبتلا می­‌شوند. شناخت عوامل خطرتان و صحبت درباره آن­ها با پزشک خود می­‌تواند به شما در انتخاب آگاهانه سبک زندگی و مراقبت سلامتی کمک کند و بنابراین می‌­تواند خطر سرطان را در شما به حداقل برساند. عواملی که ممکن است خطر ایجاد سرطان رحم را در یک زن افزایش دهد شامل موارد زیر است:

سن

افزایش سن یکی از اصلی‌ترین علل ایجاد سرطان رحم است. سرطان رحم اغلب در زنان بالای ۵۰ سال رخ می‌­دهد. میانگین سن تشخیص آن ۶۰ سالگی است و در زنان زیر ۴۵ سال شایع نیست.

علل هورمونی

مواجهه با استروژن به مدت طولانی و/ یا عدم تعادل آن با پروژسترون نیز یکی از مهم‌ترین علل ایجاد سرطان رحم است. بعضی از عوامل خطر دیگر، به علت افزایش مواجهه استروژن منجر به افزایش احتمال سرطان رحم می‌شوند. به عنوان مثال:

تعداد دوره‌های ماهیانه

تعداد دوره‌های قاعدگی خانم در طول عمر، یکی از عوامل خطر سرطان رحم است. زنانی که قبل از ۱۲ سالگی پریود می‌­شوند و/ یا در سنین بالاتر از معمول یائسه می‌­شوند، در ریسک بالاتری قرار دارند.

درمان جایگزینی هورمون

زنانی که درمان جایگزینی هورمون (HRT) را پس از یائسگی دریافت می­‌کنند در معرض خطر بالاتر سرطان رحم هستند. خصوصاً اگر استروژن به تنهایی مصرف شود (بدون پروژسترون)، این خطر بالاتر اس. این خطر برای زنانی که استروژن را با پروژسترون دریافت می­‌کنند، کمتر است.

تعداد بارداری

تعادل هورمونهای زنان در حاملگی به سمت پروژسترون سوق پیدا می‌کند. بنابراین افزایش تعداد حاملگی یک عامل دفاعی در مقابل سرطان رحم است. زنانی که هرگز باردار نشده‌اند خطر بالاتری برای سرطان رحم دارند. این احتمال در خانم‌هایی که نمی‌توانند باردار شوند باز هم بیشتر است.

تاموکسیفن

مصرف تاموکسیفن نیز می‌تواند احتمال سرطان رحم را زیاد کند. مصرف تاموکسیفن معمولا برای پیشگیری یا درمان سرطان سینه است. معمولاً فواید تاموکسیفن از خطر ابتلا به سرطان رحم بیشتر است. البته تمام زنانی که تاموکسیفن برایشان تجویز شده است، باید درباره فواید و خطرات این دارو برای خود آن‌ها، با پزشک خود صحبت کنند.

قرص‌های ضد بارداری

قرص‌های ضدبارداری خوراکی (OCP) احتمال سرطان اندومتر را کم می‌کنند. هر چه خانمی OCP را برای مدت طولانی‌تری استفاده کند، احتمال ابتلا بیشتر کاهش می‌یابد. تاثیر حفاظتی این داروها تا حداقل ۱۰ سال بعد از قطع آن‌ها ادامه پیدا می‌کند. البته باید مزایا و معایب مصرف این قرص‌ها را با پزشک صحبت کرد.

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCO)

بیماران مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک دارای سطوح غیر طبیعی هورمون هستند. مثلا سطح هورمون‌های مردانه (آندروژن) در آن‌ها بیشتر است و سطح پروژسترون کمتر است.

نوعی تومور تخمدان

نوع خاصی از تومور تخمدان به نام تومور سلول گرانولوزا، استروژن تولید می‌کند. این عدم تعادل هورمونی یکی از علل ایجاد سرطان رحم است.

چاقی

بافت چربی در زنانی که اضافه‌ وزن دارند باعث تولید استروژن اضافه می­‌شود که می­‌تواند خطر سرطان رحم را افزایش دهد. این خطر با افزایش شاخص توده بدنی (BMI) که نسبت وزن به قد فرد است بیشتر می­‌شود. تقریباً ۷۰ درصد موارد سرطان رحم با چاقی مرتبط است.

نژاد

احتمال ابتلا به سرطان رحم در زنان سفیدپوست بیشتر از سایر نژادها/ قومیت­‌ها است. البته، احتمال تشخیص سرطان پیشرفته رحم در زنان سیاه‌پوست بیشتر است. همچنین خطر ابتلا به تومورهای تهاجمی در زنان سیاه‌پوست و اسپانیایی‌تبار بیشتر است.

ژنتیک

در خانواده­‌هایی که سرطان روده بزرگ ارثی دارند، ممکن است سرطان رحم شایع‌تر‌ باشد. بعضی سندرم‌ها نیز احتمال سرطان آندومتر را بیشتر می‌کنند.

سندرم لینچ

زنانی که در خانواده‌­های مبتلا به سندروم لینچ هستند، خطر بیشتری برای سرطان رحم دارند. نام دیگر سندرم لینچ، سرطان غیرپولیپوزی ارثی روده بزرگ (HNPCC) است. تومور تمام مبتلایان به سرطان آندومتر که زیر ۷۰ سال هستند، باید از نظر سندروم لینچ بررسی شود، حتی اگر هیچ سابقه خانوادگی برای سرطان روده بزرگ یا سایر سرطان­‌ها نداشته باشند. وجود سندرم لینچ برای زنان و اعضای خانواده آن­ها مفاهیم مهمی دارد. حدود ۲ تا ۵ درصد از زنان مبتلا به سرطان آندومتر، سندروم لینچ دارند.

سایر

سندرم Cowden و جهش در ژن BRCA نیز می‌توانند باعث افزایش احتمال ابتلا به سرطان رحم شوند.

Array

دیابت، یکی از علل ایجاد سرطان رحم است

زنان مبتلا به دیابت (که اغلب با چاقی همراه است)، ممکن است در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان رحم باشند.

سابقه سایر سرطان‌­ها

زنانی که سابقه سرطان سینه، روده بزرگ یا تخمدان را داشته اند، ممکن است در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان رحم باشند.

پرتو درمانی

زنانی که قبلاً برای سرطان دیگری در ناحیه لگن تحت پرتودرمانی قرار گرفته‌­اند، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان رحم هستند.

رژیم غذایی/ تغذیه

زنانی که غذاهای دارای چربی حیوانی بالایی مصرف می‌­کنند، ممکن است در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان رحم باشند.

هایپرپلاز ی آندومتر

هایپرپلازی به معنای رشد و تقسیم بیش از حد است. هایپرپلازی ساده که شایع‌ترین حالت آن در رحم است، تاثیر بسیار کمی در ایجاد سرطان دارد. این نوع می‌تواند بدون درمان هم بهبود یابد. اگه پسوند «آتیپیک» یا «غیر معمول» بعد هایپرپلازی بیاید، احتمال بالاتر تبدیل به سرطان را نشان می‌دهد. پسوند «کمپلکس» یا «پیچیده» باز نیز احتمال بالاتر را نشان می‌دهد. هایپرپلازی آتیپیک کمپلکس احتمال ۲۹٪ ای تبدیل به بدخیمی را در صورت عدم درمان دارد. بنابراین هایپرپلازی آتیپیک کمپلکس را باید درمان کرد.

پیشگیری از سرطان رحم

عوامل مختلفی در بروز انواع سرطان نقش دارند. محققان به تحقیقات درباره عوامل ایجاد سرطان رحم و راه­های پیشگیری از آن ادامه می‌­دهند. اگرچه هیچ راه ثابت شده­ای برای پیشگیری کامل از سرطان رحم وجود ندارد، اما ممکن است بتوانید خطر آن را برای خود کاهش دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره خطر ابتلایتان به سرطان، با تیم مراقبت سلامت خود صحبت کنید.

تحقیقات نشان داده است که عوامل خاصی می­‌توانند خطر ابتلا به سرطان رحم را کاهش دهند:

  • مصرف قرص­های ضد بارداری. قرص­های ضد بارداری ترکیبی از استروژن و پروژسترون هستند که برای ایجاد یک قاعدگی ماهانه به‌صورت دوره­ای مصرف می­­شوند. این امر خطر رشد بیش از حد لایه پوشاننده رحم را کاهش می­دهد، مخصوصا اگر به مدت طولانی مصرف شوند.
  • استفاده از دستگاه داخل رحمی (IUD) ترشح‌کننده پروژسترون که یک روش کنترل بارداری است.
  • توجه به خطر سرطان رحم قبل از شروع درمان جایگزینی هورمون (HRT)، خصوصاً اگر ازاستروژن تنها استفاده شود. استفاده از ترکیب استروژن و پروژسترون در درمان جایگزینی هورمون می­‌تواند خطر سرطان رحم را کاهش دهد.
  • حفظ وزن سالم، به طور ایده‌­آل شاخص توده بدنی (BMI) کمتر از ۲۵.
  • انجام فعالیت بدنی، حداقل ۱۵۰ دقیقه در هفته.
  • اگر دیابت دارید، مدیریت مناسب بیماری مثل کنترل منظم سطح قند خون می­‌تواند خطر سرطان رحم را کاهش دهد.
مطالب مرتبط
تشخیص سرطان رحم

تشخیص سرطان رحم

تشخیص سرطان رحم با کمک علائم بالینی و نشانه‌ها، تصویربرداری و بیوپسی انجام می‌شود. در این صفحه در مورد انواع اقداماتی که برای تشخیص سرطان

ادامه مطلب »
پیگیری سرطان بعد از درمان

پیگیری سرطان رحم

پیگیری سرطان رحم به معنای ویزیت‌های پیگیری نزد پزشک درمانگر، بعد از پایان درمان سرطان است. در واقع با اتمام درمان فعال سرطان، مراقبت از بیماران

ادامه مطلب »
نظرات کاربران

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به بالای صفحه بردن