دکتر برنا فرازمند

مرحله سرطان ریه

مرحله سرطان ریه، استیج سرطان ریه، مرحله بندی کانسر ریه

مرحله‌ سرطان ریه معیاری است که میزان گسترش و انتشار سرطان ریه را توصیف می‌کند. پزشکان جهت تعیین مرحله سرطان ریه از آزمایش‌های تشخیصی استفاده می‌کنند. بنابراین ممکن است مرحله بندی سرطان تا مشخص شدن نتیجه تمامی آزمایش‌ها کامل نباشد. تعیین مرحله به پزشک کمک می‌کند تا بهترین روش درمانی را انتخاب کند. همچنین می‌تواند به پیش‌بینی احتمال بهبودی بیمار کمک کند. به احتمال بهبودی از سرطان، پیش‌آگهی می‌گوییم. مرحله بندی انواع سرطان‌ها با هم تفاوت دارد.

به طور کلی، مرحله پایینتر سرطان ریه (از نوع NSCLC) با نتیجه‌ی بهتری همراه است. البته، هیچ پزشکی فقط بر اساس مرحله بیماری نمی‌تواند طول عمر بیمار را پیش‌بینی کند. زیرا سرطان ریه در هر فرد متفاوت است و تاثیر درمان در هر توموری فرق می‌کند.

دسته بندی مرحله سرطان

تعیین مرحله NSCLC بر اساس ترکیبی از عوامل مختلف است، از جمله:

  • اندازه و محل تومور
  • انتشار تومور به غدد لنفاوی و یا قسمت‌های دیگر بدن

NSCLC پنج مرحله دارد: مرحله صفر و مراحل ۱ تا ۴. یکی از روش‌های مرحله بندی NSCLC این است که امکان برداشتن تمامی سرطان توسط جراحی را بررسی کنیم. برای برداشتن کامل سرطان ریه، جراح باید بافت سرطانی ریه را همراه با بافت سالم اطراف آن بردارد. اغلب گره‌های لنفاوی مجاور نیز برداشته می‌شود.

مرحله ۰ سرطان ریه

این مرحله «سرطان درجا» یا «سرطان غیرتهاجمی» نامیده می‌شود. یعنی سرطان در جای خود است و به درون بافت‌های مجاور رشد نکرده و به خارج از ریه پخش نشده است.

مرحله ۱

در این مرحله سرطان ریه یک تومور کوچک است که به هیچ غده لنفاوی منتشر نشده است و جراح می‌تواند آن را به طور کامل بردارد. مرحله ۱ بر اساس اندازه تومور به ۲ دسته زیر تقسیم می‌شود:

  • اندازه تومورهای مرحله 1A، سه سانتی‌متر یا کمتر است. می‌توان تومور‌های این مرحله را ‌بر اساس اندازه به زیرگروه‌های 1A1، 1A2 و 1A3 تقسیم کرد.
  • اندازه تومورهای مرحله 1B، سه تا چهار سانتی‌متر است.

مرحله ۲

مرحله دوم سرطان ریه به ۲ دسته زیر تقسیم می‌شود:

  • مرحله 2A که اندازه تومور در این مرحله، ۴ تا ۵ سانتی متر است و به غدد لنفاوی مجاور پخش نشده است.
  • مرحله 2B که اندازه تومور در این مرحله کمتر از ۵ سانتی متر است، ولی به غدد لنفاوی پخش شده است. همچنین توموری با اندازه بیش از ۵ سانتی متر که به غدد لنفاوی پخش نشده است، در این مرحله قرار دارد.

گاهی اوقات، تومورهای مرحله II را می‌توان با جراحی برداشت، ولی در سایر مواقع درمان‌های بیشتری لازم است.

مرحله ۳ سرطان ریه

سرطان‌های ریه مرحله ۳ به انواع 3A و 3B و 3C تقسیم می‌شوند. مرحله تومور براساس اندازه آن و محل غده لنفاوی درگیر تعیین می‌شود. سرطان‌های مرحله ۳ به قسمت‌های دوردست بدن پخش نشده‌اند.

در بسیاری از سرطان‌های مرحله 3A و 3B برداشتن تومور توسط جراحی دشوار یا گاهی غیرممکن است. سرطان‌های مرحله 3C را نمی‌توان با جراحی برداشت. به عنوان مثال، ممکن است سرطان ریه به غدد لنفاوی مرکز قفسه سینه (که خارج از ریه است) پخش شده یا درون بافت‌های مجاور ریه رشد کرده باشد. در هر دو حالت، احتمال اینکه جراح بتواند سرطان را به طور کامل بردارد، کمتر است. سرطان‌های ریه مرحله ۳ که با جراحی قابل درمان نیستند، غالبا با درمان سیستمیک (سراسری) و پرتو درمانی با موفقیت درمان می‌شوند.

مرحله ۴

در این مرحله، سرطان ریه به بیش از ۱ ناحیه از ریه دیگر، مایعات اطراف ریه و قلب و یا بخش‌های دوردست بدن توسط جریان خون پخش شده‌ است‌. هنگامی که سلول‌های سرطانی وارد جریان خون می‌شوند، سرطان می‌تواند در هر نقطه از بدن پخش شود. اما، NSCLC به احتمال بیشتری در مغز، استخوان‌ها، کبد و غدد فوق کلیه پخش می‌شود. مرحله ۴ به ۲ زیر-مرحله تقسیم می‌شود:

  • مرحله 4A که سرطان در داخل قفسه سینه و (یا) در ۱ ناحیه خارج از قفسه سینه پخش شده است.
  • مرحله 4B که سرطان در خارج از قفسه سینه در بیش از ۱ ناحیه از ۱ عضو یا در بیش از ۱ عضو پخش شده‌ است.

به طور کلی، جراحی سرطان‌های ریه مراحل 3B، 3C و 4 امکان‌پذیر نیست. همچنین اگر سرطان ریه در غدد لنفاوی بالای استخوان ترقوه پخش شده‌ باشد، برداشتن آن غیرممکن است. همچنین اگر درون اندام‌های حیاتی داخل قفسه سینه رشد کرده باشد، برداشتن آن غیرممکن است. این ساختا‌رهای حیاتی شامل موارد زیر هستند: قلب، عروق خونی بزرگ یا مجاری اصلی تنفسی که به ریه ها منتهی می شوند. در این شرایط، پزشک روش‌های درمانی دیگری را به شما پیشنهاد می‌کند.

NSCLC راجعه

سرطانی که پس از درمان دوباره بازگشته است، سرطان «راجعه» یا «عود-کرده» نام دارد. در صورت بازگشت سرطان، دور دیگری از آزمایش‌ها جهت آگاهی از میزان بازگشت سرطان انجام خواهد شد. این آزمایش‌ها و تصویربرداری‌ها اغلب مشابه آزمایش‌هایی هستند که هنگام تشخیص سرطان اولیه انجام شده‌ است.

پیش آگهی سرطان ریه

پیش‌بینی احتمال بهبودی بیمار پیش آگهی نام دارد. نوع و مرحله سرطان ریه و سلامت کلی بیمار بر پیش آگهی تأثیر می‌گذارد. اگرچه NSCLC در هر مرحله‌ای قابل درمان است، اما فقط برخی از افراد در مراحل خاصی بطور کامل بهبود می‌یابند.

ممکن است پزشک شما از شاخصی موسوم به “وضعیت عملکردی” ​​برای راهنمایی درمان و تعیین پیش آگهی شما استفاده کند. این شاخص قدرت و سلامت عمومی فرد را اندازه گیری می‌کند. افرادی که از توانایی کافی برای ادامه فعالیت‌های روزمره بدون نیاز کمک دیگران برخوردارند، می‌توانند بدون اینکه خطری آنها را تهدید کند شیمی درمانی، پرتودرمانی یا جراحی شوند. در افرادی که به متاستاز استخوان یا کبد و کاهش وزن بیش از حد دچار شده‌اند، به طور مداوم دخانیات مصرف می‌کنند و یا مبتلا به بیماری‌های دیگری مانند بیماری‌های قلبی یا آمفیزم هستند ممکن است درمان به اندازه افراد دیگر موثر نباشد.

توجه به این نکته مهم است که سن بیمار هرگز در پیش‌بینی سودمند بودن درمان برای بیمار مفید نبوده است. هرگز نباید از سن بیمار به عنوان تنها دلیل برای انتخاب بهترین روش درمانی استفاده کرد، خصوصاً برای بیماران مسنی که شرایط جسمی خوبی دارند و بجز سرطان ریه، هیچ بیماری دیگری ندارند.

مطالب مرتبط
سرطان ریه

سرطان ریه

سرطان ریه از جمله سرطان هایی است که معمولاً افرادی که دخانیات مصرف می کنند بیشتر به آن دچار می شوند. اگر بخواهیم سرطان ریه

ادامه مطلب »
درمان سرطان ریه

درمان سرطان ریه

درمان سرطان ریه از نوع NSCLC به ۵ روش اصلی زیر انجام می شود: عمل جراحی پرتو درمانی شیمی درمانی درمان هدفمند ایمونوتراپی که در

ادامه مطلب »
پیگیری سرطان ریه

پیگیری سرطان ریه

پیگیری سرطان ریه، به معنای ویزیت و درخواست آزمایش از مبتلایان به سرطان ریه، پس از اتمام درمان است. تیم درمانی همچنان به بررسی احتمال

ادامه مطلب »
سی تی اسکن غربالگری سرطان ریه با دوز کم

غربالگری سرطان ریه

غربالگری سرطان ریه به معنای جست‌وجو برای سرطان ریه قبل از بروز علائم و نشانه های بالینی آن است. دانشمندان آزمایش‌هایی را توسعه دادند (و

ادامه مطلب »
نظرات کاربران

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به بالای صفحه بردن