دکتر برنا فرازمند

طول عمر بیماران سرطان خون

طول عمر بیماران سرطان خون

سرطان خون یا لوسمی، سرطانی است که ناحیه یا عضو خاص از بدن را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد بلکه خون و مغزاستخوان را درگیر می‌کند. طول عمر بیماران سرطان خون در طی دهه‌های گذشته بهبود قابل توجهی یافته است. درمان همه انواع لوسمی در دهه‌های اخیر پیشرفت کرده ‌است. محققان داروهای تارگت تراپی‌ای را ساخته‌اند که خیلی موثرند و اصلا سلامت کلی فرد را تحت تاثیر قرار نمی‌دهند.

در کل، تاثیرگذاری درمان شما و شانستان برای بهبودی، با احتمال بقا تخمین زده می‌شوند. در این مطلب درباره طول عمر بیماران سرطان خون (لوسمی) و اینکه این آمار چگونه به دست آمده، خواهید خواند.

بروز سرطان خون و مرگ و میر ناشی از آن

“بروز سرطان خون” برابر است با موارد جدید بیماران سرطان خون و “مرگ و میر سرطان خون” هم برابر است با تعداد مرگ افراد مبتلا به سرطان خون.

آمار شیوع و مرگ و میر در ایران دقیق نیست. آمار تقریبی مربوط به سال ۲۰۲۰ در ایران به صورت زیر است:

 • ۶۱۰۰ ایرانی در سال با سرطان خون یا لوسمی تشخیص داده می‌شوند.
 • ۳۶۵۰ ایرانی در سال در اثر ابتلا به سرطان خون فوت خواهند کرد.
 • ۳۷۰۰ مرد با لوسمی تشخیص داده می‌شوند و ۲۸۵۰ نفر فوت خواهند کرد.
 • ۲۴۰۰ زن با لوسمی تشخیص داده می‌شوند و ۱۸۰۰ نفر فوت خواهند کرد.

درباره نرخ بقا

نرخ بقا

نرخ بقا، تخمین‌هایی‌ست که به شما یک دورنما از پیش‌آگهی بیماری‌تان می‌دهد. در واقع پزشکان برای اشاره به طول عمر بیماران سرطان خون، از «نرخ بقا» استفاده می‌کنند.

نرخ بقای پنج ساله نسبی ، رایج‌ترین نوع آمار در این زمینه است. این آمار به شما دورنمایی از اینکه سلامتتان طی پنج سال آینده چطور تحت تاثیر قرار می‌گیرد، را ارائه می‌دهد.

نرخ بقای پنج ساله

متخصصان از  نرخ بقا، برای گرفتن دورنمایی از انواع بیماری‌ها و‌شرایط مختلف استفاده می‌کنند. در لوسمی، این آمارها معمولا بر اساس نوع و زیرگروه‌های سرطان خون دسته بندی می‌شوند. همچنین سن شما هنگام تشخیص داده شدن بیماری‌تان هم در این آمار تاثیر می‌گذارد.

بعضی از انواع لوسمی، بیشتر کودکان را تحت تاثیر قرار می‌دهند، برای مثال لوسمی میلوئدی حاد و لوسمی لنفوئیدی حاد در این دسته قرار می‌گیرند و این دسته از لوسمی‌ها، بعد از پنج سال دوره خاموشی، درمان‌شده در نظر گرفته می‌شوند. به این دلیل که احتمال عود آن‌ها بعد از این مدت زمان، بعید است.

وقتی که شما از نرخ بقای پنج ساله بیماری خود باخبر می‌شوید، درصدی به شما اعلام می‌شود. این عدد، نشان دهنده درصد افرادی است که با این تشخیص بعد از پنج سال هنوز زنده‌اند.

با توجه به NCI یا سازمان سرطان ملی، نرخ بقای پنج ساله برای همه انواع لوسمی، ۶۵ درصد است. آمارهای جدید لوسمی از سال ۲۰۱۹ تغییرات چندانی نداشته‌اند اما از سال ۲۰۰۹، سالانه آمار مرگ ۲ درصد کاهش یافته ‌است.

حین نگاه کردن به آمار طول عمر افراد مبتلا به سرطان خون، این نکته را در نظر بگیرید که این اطلاعات سال‌ها قبل از اخیرترین آمارها جمع شده‌اند و این یعنی درمان‌های جدید یا پیشرفت در تشخیص و مرحله بندی سرطان ممکن است در این محاسبات دخیل نباشند.


بیشتر بخوانید: متاستاز چیست


طول عمر بیماران انواع مختلف سرطان خون

نرخ بقای پنج ساله بر اساس نوع لوسمی اعلام می‌شود اما می‌تواند بر اساس سن شما، مرحله سرطان و درمانی که دریافت می‌کنید، متفاوت باشد. سلامت کلی شما و هر شرایط دیگری که دارید هم در دورنمای کلی بیماری‌تان تاثیر می‌گذارند.

نوع محدوده سنی نرخ بقا
لوسمی میلوئیدی حاد (AML) این نوع از لوسمی، شایع‌ترین نوع لوسمی در افراد مسن است اما ممکن است در هر سنی به وجود بیاید.

بیشتر مرگ‌ها در افراد بین ۶۵ تا ۸۴ سال اتفاق می‌افتد.

 

نرخ بقای پنج ساله نسبی در همه سنین، ۲۹.۵ درصد است.

لوسمی لنفوئیدی حاد (ALL) این نوع از لوسمی بیشتر در افراد جوان زیر ۲۰ سال به وجود می‌آید. سن متوسط تشخیص این لوسمی، ۱۷ سال است اما سن متوسط مرگ ناشی از آن، ۵۸ سال است آمار بقا تقریبا در تمامی سنین یکسان هستند و حدود ۶۹.۹ درصد گزارش شده.
لوسمی لنفوئیدی مزمن (CLL) این نوع لوسمی بیشتر بزرگسالان بیشتر از ۵۵ سال را تحت تاثیر قرار می‌دهد. نرخ بقای پنج ساله نسبی  در افراد مبتلا به این لوسمی، ۸۷.۲ درصد است.
لوسمی میلوئیدی مزمن (CML) این نوع از لوسمی، بیشتر در بزرگسالان بالای ۵۵ سال آشکار می‌شود. نرخ بقای پنج ساله نسبی در این نوع لوسمی ۷۰.۶ درصد است.
لوسمی مزمن میلومونوسیتیک (CMML) این نوع از لوسمی بیشتر در افراد ۶۰ ساله و پیرتر رخ می‌دهد و به ندرت در فردی زیر ۴۰ سال، این نوع لوسمی تشخیص داده می‌شود بقای پنج ساله نسبی در افراد میتلا به لوسمی مزمن میلومونوسیتیک، بستگی به زیرگروه لوسمی آن‌ها دارد.

نوع ۱CMML، بقای نسبی پنج ساله ۲۰ درصدی دارد و نوع ۲ آن، بقای نسبی پنج ساله ۱۰ درصدی دارد.

زیرگروه این لوسمی علاوه بر تاثیرگذاری روی بقای نسبی، بر احتمال اینکه شما به انواع دیگری از سرطان مبتلا شوید هم موثراست.

طول عمر سرطان خون بر اساس سن و جنس

طول عمر بیماران سرطان خون بر اساس سن و جنس

طول عمر افراد مبتلا به سرطان خون بر اساس گروه سنی فرد و با توجه به نوع لوسمی‌اش، متفاوت خواهد بود.

برای مثال، لوسمی لنفوئیدی حاد (ALL)، بیشتر در افراد جوان مشاهده می‌شود و در نتیجه در این بیماری، تعداد مرگ در جوانان بیشتر خواهد بود.

اما اگر به احتمال بقای افراد مبتلا به سرطان خون نگاهی بیاندازید، می‌بینید که نرخ بقای پنج ساله نسبی در بیشتر انواع لوسمی، از جمله لوسمی لنفوئیدی حاد(ALL)، در افراد مسن پایین‌تر است.

طول عمر بیماران سرطان خون بر اساس مرحله بیماری

در تخمین زدن طول عمر فرد مبتلا به لوسمی، فاکتورهای زیادی تاثیرگذار هستند و مرحله سرطان یکی از مهمترین این فاکتورها است.

اطلاعات زیادی درباره آمار بقا بر اساس نوع و مرحله لوسمی‌ها، مخصوصا در هر گروه سنی، در دسترس نیست. ما می‌دانیم که اگر سرطان‌هایی مثل لوسمی به مراحل پیشرفته برسند، به نقاط جدیدی پخش می‌شوند و شدیدتر می‌شوند. در کل می‌توان گفت که آمار بقا، با زیاد شدن مرحله سرطان، کاهش می‌یابد.

امیدوار باشید!

طول عمر بیماران سرطان خون در سال‌های مختلف
طول عمر بیماران سرطان خون در طول دهه‌های گذشته بیشتر شده است

طول عمر افراد مبتلا به همه انواع سرطان خون، طی چند دهه اخیر و با پیشرفت روش‌های تشخیص و درمان، افزایش یافته اند.

نرخ بقای پنج ساله، به افرادی که پنج سال پیش با این بیماری تشخیص داده شده‌اند، نگاه می‌کند و گاهی طول می‌کشد تا آمارها به پیشرفت‌های روز علم برسند.

حتی اگر درمان باعث پیشرفت چشمگیری در بقای انواع خاصی از لوسمی نشده باشد، پیشرفت‌هایی مثل پروژه ژنوم انسانی، دائما باعث استراتژی‌های درمانی جدید می‌شوند.

پزشک شما می‌تواند در اینکه شما کارآزمایی‌های بالینی یا مطالعات تحقیقاتی درمانی را برای نوع لوسمی خودتان بیابید، کمک کننده باشد.

نتیجه گیری: طول عمر بیماران سرطان خون

نرخ بقای پنج ساله روشی برای بیان طول عمر بیماران سرطان خون است و کمک می‌کند تخمین بزنیم چند درصد از افراد پنج سال بعد از ابتلا زنده خواهد ماند. در لوسمی، طول عمر فرد به موارد زیر بستگی دارد:

 • نوع لوسمی شما
 • سن شما
 • سلامت کلی شما
 • اینکه سرطان خون در شما چقدر زود تشخیص داده شده

وقتی شما نرخ بقای لوسمی خود را متوجه شدید، به یاد داشته باشید که این آمار در افراد مختلف، متفاوت است و هرکس پاسخ متفاوتی به درمان دارد. تیم درمانی شما می‌تواند به شما تغییراتی در سبک زندگی یا روش‌هایی که با آن بتوانید احتمال موفقیت درمانتان را زیاد کنید، پیشنهاد کند.

 

منابع:

healthline

cancer.ca

 

سوالات رایج:

طول عمر بیماران سرطان خون چقدر است؟

با توجه به انواع و مراحل مختلف سرطان خون، طول عمر و پیش آگهی بیماران مختلف با یکدیگر بسیار متفاوت است. برای آشنایی برای طول عمر و عوامل موثر بر آن در سرطان خون، مطلب بالا را بخوانید.

طول عمر بیماران سرطان خون از نوع CML چقدر است؟

طول عمر بیماران سرطان خون از نوع لوسمی میلوئیدی مزمن (CML) با استفاده از ایماتینیب بسیار بهتر از گذشته شده است. داروی ایماتینیب باید به طور طولانی مدت ادامه پیدا کند.


بیشتر بخوانید: همه چیز در مورد سرطان سینه


 

مطالب مرتبط
سرطان خون چیست

سرطان خون چیست؟

سرطان خون در سلول‌های اولیه‌ی تشکیل دهنده‌ی خون است. انواع سرطان خون عبارتند از میلوئیدی حاد (AML)، لنفوبلاستیک حاد (ALL)، لنفوسیتی مزمن (CLL) و میلوئید مزمن (CML).

علت سرطان خون، دلایل و عوامل خطر شکل گیری لوکمی، علل ایجاد لوسمی

علت سرطان خون

سالانه بیش از ۶ هزار نفر در ایران به سرطان خون (لوکمی) مبتلا می‌شوند. در این

نظرات کاربران

23 دیدگاه دربارهٔ «طول عمر بیماران سرطان خون»

 1. سلام من پنج ماهه پیوند مغز استخوان شدم از زمانی که پیوندشدم هفته ای سه یاچهارحالت تهوع واستفراغ میگیرم تورابخدا راهنماییم کنید.به پيش دکترها رفتم میگه خوب میشی. عوارضش چيه مدت زمان حالت تهوع واستفراغ چند ماه طول میکشد

  1. سلام و احترام. حالت تهوع و استفراغ طولاني بعد از پيوند معمولا ناشي از اختلال حركتي معده است كه مشكل مهمي نيست. با اين وجود لطفا تحت نظر پزشك خودتان بررسي و پيگيري را ادامه دهيد.

 2. سلام، فرد مبتلا به میلیویدی حاد با‌ سن ۶۶ سال امکان بهبودی و درمان وجود دارد؟
  طول عمر این افراد چند سال هست؟ ممنون ،🌹🌹

  1. سلام و احترام. هر چند احتمال بهبودی کامل نسبت به سنین پایین کمتر است، اما همچنان احتمال بقای طولانی وجود دارد.

 3. با سلام من طی ۶ ماه بصورت ناگهانی وزن بدنم افت کرده و درد شدیدی دارم و کبودی در بدنم زیاد دیده میشه از ناحیه شکم و تخم دان دردی بسیار شدیدی احساس می کنم و شب بیداری دارم خواب بیدارم کم شده بی اشتهایی دارم و حالت تهوع و سرگیجه زیاد نفس تنگی اوبل کم بود امیال زیاد شده و سردرد های ضربی خونریزی لثه. دارم آیا نوع سرطان بخیم هست

  1. سلام و احترام. حتما مراجعه به پزشک و بررسی‌های تشخیصی توصیه می‌شه. تا زمانی که به پزشک مراجعه نکنین امکان تشخیص قطعی و درمان وجود نداره.

 4. سلام ، وقتتون به خیر ، به دلیل Cml حدود 7 ماهه ایمیتینیب مصرف می کنم، می خواستم بدونم روند درمان Cml معمولا به چه صورت می باشد؟ و ایا جلسه های رون درمانی گروهی (یا یه همچین جیزی) برای بیماری سرطان خون وجود داره یا نه؟

  1. سلام و احترام. درمان CML با ایماتینیب به مدت طولانی و بررسی کروموزوم فیلادلفیا برای تنظیم درمان است. این درمان جایگزین پیوند و درمانهای دیگر شده است.
   در مورد روان درمانی گروهی، شاید موسسه مکسا چنین خدماتی ارائه کند.

 5. غزاله کیان نژاد

  سلام وقتتون بخیر نامزد من ریش مو و کاهش وزن شدید پیدا کرد با مراجعه به پزشک و انجام آزمایشات متوجه شدیم که cml پزشکشون براشون روزی ۴تا ایماتینیب تجویز کرده میشه تورو خدا بگید درمان قطعی داره؟و اینکه احتمال سرایت به بافت های دیگع و تشکیل متاستاز وجودداره؟و اینکه درست میگن فقط ۵سال عمر میکنن؟؟

  1. سلام و احترام. با درمان‌های جدید از جمله ایماتینیب، می‌توان CML را برای مدت طولانی کنترل کرد. درصد کمی از بیماران در پنج سال فوت می‌کنند و طول عمر آن‌ها معمولا طولانی تر است.

   1. آقای دکتر حدودا طول عمرشون اگ بیشتر از پنج سال طول بکشه حدودا چندسال طول میکشه؟ممکن به اندازه انسان سالم عمر کنن؟

   2. هیچ فردی نمی‌تواند به طور دقیق طول عمر بیماران را پیش بینی کند. پیش‌آگهی بیمار به تدریج و در طول درمان مشخص‌تر خواهد شد. پزشک درمان‌گر با توجه به مدارک بیمار، وضعیت وی و پاسخ به درمان می‌تواند اطلاعات بیشتری ارائه کند.

 6. سلام
  یکی از دوستان سرطان خون دارند…دکتر و آزمایش ها گفته نهایت وقت تو ۲ ماه هست…..میشه که این مسئله اشتباه باشه؟

  1. سلام و احترام. طول عمر ایشان بستگی به نوع و زیرنوع سرطان خون، پیشرفته بودن بیماری و وضعیت عمومی‌شان دارد. در پزشکی همیشه ممکن است حدس و تخمین پزشکان اشتباه از آب در بیاید.

 7. سلام وقتتون بخیر
  دو ماه پیش مشخص شد aml دارم الانم یک ماهه تحت درمانم سنم ۴۰ سال هست از مرگ هم نمی‌ترسم توکلم به خداست میخواستم بدونم طبق آمار بیمار با شرایط من حداقل‌ چقدر عمر میکنه؟
  ممنون از پاسخگویی تون

  1. سلام و احترام. همانطور که توضیح داده شد طول عمر بیماران به عوامل مختلفی در بیمار و بیماری بستگی دارد و تخمین قطعی یا بیان حداقل یا حداکثر عمر حتی با اطلاعات دقیق هم امکان‌پذیر نبوده و غیر علمی است. امیدتون به خدا باشه، انشالله که پاسخ خوبی از درمان بگیرین.

 8. سلام آقای دکتر
  پدر من ۶۷سالشه،یه ماه است که کمر درد شدیدی گرفته و از ناحیه چپ شکم درد داره و تعریق و رنگ پریدگی داره ام ار ای گرفتیم گفتن دیسک کمر داره و چن تا دیسک کمرش عفونت شدیدی داره بستری کردن تو بخش عفونت آزمایش خون که گرفتن گفت cllداره؟
  آیا راه درمانی هست؟ و اینکه آیا تا چه مدتی زنده می ماند؟ باتشکر

  1. سلام و احترام. CLL بیماری بسیار متنوع و غیرهمسانی است. این بیماری در اکثر موارد مشکل خاصی ایجاد نمی‌کند و نیاز به درمان ندارد. اما در صورت داشتن بیماری فعال و علامت‌دار بودن بهتر است درمان انجام شود. به جز پیوند مغز استخوان، راه علاج قطعی دیگری وجود ندارد، ولی با درمان‌های دیگر می‌توان بیماری را کنترل کرد.

 9. سلام اقای دکتر خسته نباشید
  موقع ازمایش خون متوجه شدیم ک نامزدم ب بیماری سرطان خون مبتلا هست ما خیلی همدیگرو دوست داریم
  ما میتونیم با هم ازدواج کنیم

  1. سلام و احترام. از شنیدن این موضوع متاسفم. قطعا تصمیم‌گیری در مورد ازدواج یا عدم ازدواج یک موضوع شخصیه و بستگی به خود افراد داره. بنده در این حد می‌تونم بگم که افرادی بودن که با وجود سابقه ابتلا به سرطان با هم ازدواج کردند و زندگی شاد و سالمی رُ با هم داشتند. پیشنهاد می‌کنم با پزشک معالج نامزدتون صحبت کنید و توضیحات کاملتری در مورد مراحل درمان و عوارض اون کسب کنید و با اطلاعات کافی تصمیم‌گیری کنید.

 10. سلام ، پدر من ۷۰ ساله و CMML دارند، 3 ماه تشخیص داده شده ولی دکترشون درمان و شروع نکرده، بهترین درمان چیه تو مقاله امریکایی خوندم دو نوع قرص. با نام دسیتابین و سدازوریدین برای درمان تصویب شده ، ب دکترشون دستور العمل پزشکی امریکا و دانلود کردم توجه خاصی نکردن ، ممنون میشم بهترین نوع درمان و ذکر کنید با توجه به پلاکت پایین ,همه آزمایشات ژنتیکی منفی هستند. وضعیت عمومیشون خوبه

  1. سلام و احترام. درمان CMML بسته به شرایط مختلف از جمله میزان بلاست خون متفاوت است و بسیاری از مواقع واقعا نیاز به انجام درمان نیست.

 11. فاطمه ابراهیمی

  سلام عمه ام 64 سالشه یک ماهه درگیر سرطان نوع amlشده وبیماری قلبی هم داره دکتر گفته شیمی درمانی وپیوند به خاطر بیماری قلبی انجام نمیشه وامپول زیر جلدی میزنه میخواستم ببینم طول عمر چقدر تخمین زده میشه؟

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

به بالای صفحه بردن