سرطان خون

طول عمر بیماران سرطان خون

تاریخ انتشار : ۲۴ اسفند ۱۴۰۰ آخرین بروز رسانی مقاله: 18 اردیبهشت 1402 3611 بازدید 23 نظر

سرطان خون یا لوسمی، سرطانی است که ناحیه یا عضو خاص از بدن را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد بلکه خون و مغزاستخوان را درگیر می‌کند. طول عمر بیماران سرطان خون در طی دهه‌های گذشته بهبود قابل توجهی یافته است. درمان همه انواع لوسمی در دهه‌های اخیر پیشرفت کرده ‌است. محققان داروهای تارگت تراپی‌ای را ساخته‌اند که خیلی موثرند و اصلا سلامت کلی فرد را تحت تاثیر قرار نمی‌دهند.

در کل، تاثیرگذاری درمان شما و شانستان برای بهبودی، با احتمال بقا تخمین زده می‌شوند. در این مطلب درباره طول عمر بیماران سرطان خون (لوسمی) و اینکه این آمار چگونه به دست آمده، خواهید خواند.

بروز سرطان خون و مرگ و میر ناشی از آن

“بروز سرطان خون” برابر است با موارد جدید بیماران سرطان خون و “مرگ و میر سرطان خون” هم برابر است با تعداد مرگ افراد مبتلا به سرطان خون.

آمار شیوع و مرگ و میر در ایران دقیق نیست. آمار تقریبی مربوط به سال ۲۰۲۰ در ایران به صورت زیر است:

  • ۶۱۰۰ ایرانی در سال با سرطان خون یا لوسمی تشخیص داده می‌شوند.
  • ۳۶۵۰ ایرانی در سال در اثر ابتلا به سرطان خون فوت خواهند کرد.
  • ۳۷۰۰ مرد با لوسمی تشخیص داده می‌شوند و ۲۸۵۰ نفر فوت خواهند کرد.
  • ۲۴۰۰ زن با لوسمی تشخیص داده می‌شوند و ۱۸۰۰ نفر فوت خواهند کرد.

درباره نرخ بقا

نرخ بقا

نرخ بقا، تخمین‌هایی‌ست که به شما یک دورنما از پیش‌آگهی بیماری‌تان می‌دهد. در واقع پزشکان برای اشاره به طول عمر بیماران سرطان خون، از «نرخ بقا» استفاده می‌کنند.

نرخ بقای پنج ساله نسبی ، رایج‌ترین نوع آمار در این زمینه است. این آمار به شما دورنمایی از اینکه سلامتتان طی پنج سال آینده چطور تحت تاثیر قرار می‌گیرد، را ارائه می‌دهد.

نرخ بقای پنج ساله

متخصصان از  نرخ بقا، برای گرفتن دورنمایی از انواع بیماری‌ها و‌شرایط مختلف استفاده می‌کنند. در لوسمی، این آمارها معمولا بر اساس نوع و زیرگروه‌های سرطان خون دسته بندی می‌شوند. همچنین سن شما هنگام تشخیص داده شدن بیماری‌تان هم در این آمار تاثیر می‌گذارد.

بعضی از انواع لوسمی، بیشتر کودکان را تحت تاثیر قرار می‌دهند، برای مثال لوسمی میلوئدی حاد و لوسمی لنفوئیدی حاد در این دسته قرار می‌گیرند و این دسته از لوسمی‌ها، بعد از پنج سال دوره خاموشی، درمان‌شده در نظر گرفته می‌شوند. به این دلیل که احتمال عود آن‌ها بعد از این مدت زمان، بعید است.

وقتی که شما از نرخ بقای پنج ساله بیماری خود باخبر می‌شوید، درصدی به شما اعلام می‌شود. این عدد، نشان دهنده درصد افرادی است که با این تشخیص بعد از پنج سال هنوز زنده‌اند.

با توجه به NCI یا سازمان سرطان ملی، نرخ بقای پنج ساله برای همه انواع لوسمی، ۶۵ درصد است. آمارهای جدید لوسمی از سال ۲۰۱۹ تغییرات چندانی نداشته‌اند اما از سال ۲۰۰۹، سالانه آمار مرگ ۲ درصد کاهش یافته ‌است.

حین نگاه کردن به آمار طول عمر افراد مبتلا به سرطان خون، این نکته را در نظر بگیرید که این اطلاعات سال‌ها قبل از اخیرترین آمارها جمع شده‌اند و این یعنی درمان‌های جدید یا پیشرفت در تشخیص و مرحله بندی سرطان ممکن است در این محاسبات دخیل نباشند.


بیشتر بخوانید: متاستاز چیست


طول عمر بیماران سرطان خون

طول عمر بیماران سرطان خون به طور قطعی و دقیق قابل تعیین نیست و به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله نوع سرطان خون، مرحله بیماری، سن بیمار، درمان‌هایی که بیمار دریافت می‌کند، و وضعیت سلامتی کلی بیمار. نرخ بقای پنج ساله بر اساس نوع لوسمی اعلام می‌شود اما می‌تواند بر اساس سن شما، مرحله سرطان و درمانی که دریافت می‌کنید، متفاوت باشد. سلامت کلی شما و هر شرایط دیگری که دارید هم در دورنمای کلی بیماری‌تان تاثیر می‌گذارند.

۱- طول عمر لوسمی میلوئیدی حاد (AML)

محدوده سنی: این نوع از لوسمی، شایع‌ترین نوع لوسمی در افراد مسن است، اما ممکن است در هر سنی به وجود بیاید. بیشتر مرگ‌ها در افراد بین ۶۵ تا ۸۴ سال اتفاق می‌افتد.

نرخ بقا: نرخ بقای پنج ساله نسبی در همه سنین، ۲۹.۵ درصد است.

۲- طول عمر لوسمی لنفوئیدی حاد (ALL)

محدوده سنی: این نوع از لوسمی بیشتر در افراد جوان زیر ۲۰ سال به وجود می‌آید. سن متوسط تشخیص این لوسمی، ۱۷ سال است، اما سن متوسط مرگ ناشی از آن ۵۸ سال است.

نرخ بقا: آمار بقا تقریبا در تمامی سنین یکسان است و حدود ۶۹.۹ درصد گزارش شده است.

۳- طول عمر لوسمی لنفوئیدی مزمن (CLL)

محدوده سنی: این نوع لوسمی بیشتر بزرگسالان بیشتر از ۵۵ سال را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

نرخ بقا: نرخ بقای پنج ساله نسبی در افراد مبتلا به این لوسمی، ۸۷.۲ درصد است.

۴- طول عمر لوسمی میلوئیدی مزمن (CML)

محدوده سنی: این نوع از لوسمی، بیشتر در بزرگسالان بالای ۵۵ سال آشکار می‌شود.

نرخ بقا: نرخ بقای پنج ساله نسبی در این نوع لوسمی ۷۰.۶ درصد است.

۵- طول عمر لوسمی مزمن میلومونوسیتیک (CMML)

محدوده سنی: این نوع از لوسمی بیشتر در افراد ۶۰ ساله و پیرتر رخ می‌دهد و به ندرت در فردی زیر ۴۰ سال، این نوع لوسمی تشخیص داده می‌شود.

نرخ بقا: بقای پنج ساله نسبی در افراد میتلا به لوسمی مزمن میلومونوسیتیک، بستگی به زیرگروه لوسمی آن‌ها دارد. نوع ۱، بقای نسبی پنج ساله ۲۰ درصدی دارد و نوع ۲ آن، بقای نسبی پنج ساله ۱۰ درصدی دارد. زیرگروه این لوسمی علاوه بر تاثیرگذاری روی بقای نسبی، بر احتمال اینکه شما به انواع دیگری از سرطان مبتلا شوید هم موثراست.

طول عمر سرطان خون بر اساس سن و جنس

طول عمر بیماران سرطان خون بر اساس سن و جنس

طول عمر افراد مبتلا به سرطان خون بر اساس گروه سنی فرد و با توجه به نوع لوسمی‌اش، متفاوت خواهد بود.

برای مثال، لوسمی لنفوئیدی حاد (ALL)، بیشتر در افراد جوان مشاهده می‌شود و در نتیجه در این بیماری، تعداد مرگ در جوانان بیشتر خواهد بود.

اما اگر به احتمال بقای افراد مبتلا به سرطان خون نگاهی بیاندازید، می‌بینید که نرخ بقای پنج ساله نسبی در بیشتر انواع لوسمی، از جمله لوسمی لنفوئیدی حاد(ALL)، در افراد مسن پایین‌تر است.

طول عمر بیماران سرطان خون بر اساس مرحله بیماری

در تخمین زدن طول عمر فرد مبتلا به لوسمی، فاکتورهای زیادی تاثیرگذار هستند و مرحله سرطان یکی از مهمترین این فاکتورها است.

اطلاعات زیادی درباره آمار بقا بر اساس نوع و مرحله لوسمی‌ها، مخصوصا در هر گروه سنی، در دسترس نیست. ما می‌دانیم که اگر سرطان‌هایی مثل لوسمی به مراحل پیشرفته برسند، به نقاط جدیدی پخش می‌شوند و شدیدتر می‌شوند. در کل می‌توان گفت که آمار بقا، با زیاد شدن مرحله سرطان، کاهش می‌یابد.

امیدوار باشید!

طول عمر بیماران سرطان خون در سال‌های مختلف

طول عمر بیماران سرطان خون در طول دهه‌های گذشته بیشتر شده است

طول عمر افراد مبتلا به همه انواع سرطان خون، طی چند دهه اخیر و با پیشرفت روش‌های تشخیص و درمان، افزایش یافته اند.

نرخ بقای پنج ساله، به افرادی که پنج سال پیش با این بیماری تشخیص داده شده‌اند، نگاه می‌کند و گاهی طول می‌کشد تا آمارها به پیشرفت‌های روز علم برسند.

حتی اگر درمان باعث پیشرفت چشمگیری در بقای انواع خاصی از لوسمی نشده باشد، پیشرفت‌هایی مثل پروژه ژنوم انسانی، دائما باعث استراتژی‌های درمانی جدید می‌شوند.

پزشک شما می‌تواند در اینکه شما کارآزمایی‌های بالینی یا مطالعات تحقیقاتی درمانی را برای نوع لوسمی خودتان بیابید، کمک کننده باشد.

نتیجه گیری: طول عمر بیماران سرطان خون

نرخ بقای پنج ساله روشی برای بیان طول عمر بیماران سرطان خون است و کمک می‌کند تخمین بزنیم چند درصد از افراد پنج سال بعد از ابتلا زنده خواهد ماند. در لوسمی، طول عمر فرد به موارد زیر بستگی دارد:

  • نوع لوسمی شما
  • سن شما
  • سلامت کلی شما
  • اینکه سرطان خون در شما چقدر زود تشخیص داده شده

وقتی شما نرخ بقای لوسمی خود را متوجه شدید، به یاد داشته باشید که این آمار در افراد مختلف، متفاوت است و هرکس پاسخ متفاوتی به درمان دارد. تیم درمانی شما می‌تواند به شما تغییراتی در سبک زندگی یا روش‌هایی که با آن بتوانید احتمال موفقیت درمانتان را زیاد کنید، پیشنهاد کند.

بیشتر بخوانید: همه چیز در مورد سرطان سینه

سوالات رایج

طول عمر بیماران سرطان خون چقدر است؟

با توجه به انواع و مراحل مختلف سرطان خون، طول عمر و پیش آگهی بیماران مختلف با یکدیگر بسیار متفاوت است. برای آشنایی برای طول عمر و عوامل موثر بر آن در سرطان خون، مطلب بالا را بخوانید.

طول عمر بیماران سرطان خون از نوع CML چقدر است؟

طول عمر بیماران سرطان خون از نوع لوسمی میلوئیدی مزمن (CML) با استفاده از ایماتینیب بسیار بهتر از گذشته شده است. داروی ایماتینیب باید به طور طولانی مدت ادامه پیدا کند.

منابع:

healthline

cancer.ca