دکتر برنا فرازمند

پیشگیری سرطان سینه

پیشگیری سرطان سینه، جلوگیری از سرطان پستان

پیشگیری سرطان سینه با روش‌های مختلفی امکان‌پذیر است. محققان همچنان در حال بررسی عوامل ایجاد سرطان سینه و راه‌های پیشگیری از آن هستند. اگرچه هیچ روش اثبات شده ای برای جلوگیری کامل از سرطان سینه وجود ندارد، اما ممکن است بتوانید احتمال ابتلای خود به سرطان سینه را کاهش دهید.

ممکن است گزینه های زیر خطر ابتلا به سرطان سینه را در افراد در معرض خطر کاهش دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد خطر ابتلای خود سرطان به پستان، با تیم درمانی خود صحبت کنید.

سبک زندگی سالم برای پیشگیری سرطان سینه

یک راه برای کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان، انجام فعالیت بدنی منظم است. مطالعات نشان می دهد که انجام ۳۰ تا ۶۰ دقیقه فعالیت بدنی با شدت متوسط تا بالا در روز، خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش می‌دهد. راه‌های دیگر کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه عبارتند از:

  • حفظ وزن مناسب،
  • محدود کردن میزان مصرف الکل و…
  • پرهیز از استفاده از هورمون درمانی پس از یائسگی برای کاهش علائم یائسگی.

همچنین ممکن است شیردهی خطر ابتلا به سرطان سینه در زنان را کاهش دهد.

جراحی برای کاهش خطر سرطان سینه

زنان دارای جهش ژنتیکی BRCA1 یا BRCA2 دارای خطر بالاتر ابتلا به سرطان سینه هستند. در این خانم‌ها ممکن است برداشتن سینه‌ها توسط جراحی برای پیشگیری از سرطان در نظر گرفته شود. به این روش ماستکتومی پیشگیرانه (برداشتن پیشگیرانه پستان) می‌گوییم. این روش خطر ابتلا به سرطان سینه را حداقل ۹۰ تا ۹۵ درصد کاهش می‌دهد.

همچنین زنان دارای جهش های ژنتیکی می‌توانند با برداشتن تخمدان‌ها و لوله‌های رحمی به روش جراحی از ابتلا به سرطان های مربوطه پیشگیری کنند. این عمل سالپنگو-اووفورکتومی پیشگیرانه (برداشتن پیشگیرانه تخمدان‌ها و لوله‌های رحمی) نام دارد. چون این روش باعث توقف تولید استروژن در تخمدان‌ها می‌شود، بنابراین می‌تواند خطر ابتلا به سرطان تخمدان و همینطور سرطان سینه را کاهش دهد. همچنین می‌توان فقط لوله‌های رحمی را برداشت و قدرت باروری را حفظ کرد (که به معنی توانایی بدنی برای باردار شدن و به دنیا آوردن کودک است). کارآزمایی های بالینی که همچنان در حال انجام هستند، درباره این موضوع تحقیق می‌کنند.

هنگام انتخاب این روش ها، باید با پزشک خود در مورد عوارض جانبی جسمی و روانی آن ها صحبت کنید.

Array

مصرف دارو برای پیشگیری سرطان سینه

زنانی که در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان سینه هستند، می توانند با پزشک خود درباره داروهای جلوگیری از سرطان سینه صحبت کنند. این روش «پیشگیری هورمونی (اندوکرین)» یا «پیشگیری شیمیایی» نام دارد. در سرطان پستان، پیشگیری شیمیایی به معنای استفاده از داروهای مهارکننده هورمون برای کاهش خطر ابتلا است.

تاموکسیفن

تاموکسیفن (Tamoxifen) نوعی داروی «تعدیل کننده انتخابی گیرنده استروژن» (SERM) است. این دارو اغلب به عنوان درمان (و نه پیشگیری) در سرطان سینه استفاده می‌شود. تاموکسیفن اثرات استروژن بر رشد تومور را متوقف می‌کند.

می‌توان از تاموکسیفن برای کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه به ویژه سرطان سینه ER-مثبت در زنان ۳۵ ساله یا بالاتر، استفاده کرد. تحقیقات نشان داده است که تاموکسیفن سبب کاهش خطر ابتلا به سرطان مهاجم و کاهش عوارض جانبی در افراد زیر می شود:

۱- زنان مبتلا به سرطان غیر مهاجم سینه (سرطان درجا)
۲- زنان مبتلا به بیماری پیش سرطانی سینه به نام هیپرپلازی سینه با سلول‌های غیر عادی (آتیپیک).

استفاده این دارو در خانم هایی که سابقه لخته شدن خون، سکته مغزی یا بی تحرکی طولانی-مدت دارند (قادر به حرکت نیستند، مانند افراد ناتوان یا فلج) توصیه نمی‌شود. این دارو همچنین برای زنانی که باردار هستند، قصد بارداری داشته باشند و یا برای زنان شیرده توصیه نمی‌شود. عوارض جانبی تاموکسیفن ممکن است شامل گر گرفتگی، ترشحات واژن، عوارض جنسی، تغییرات خلقی، خطر بالاتر ابتلا به سرطان رحم، لخته شدن خون و سکته مغزی باشد.

رالوکسیفن

رالوکسیفن (Raloxifene) نیز نوعی تعدیل کننده انتخابی گیرنده استروژن (SERM) است. این دارو اغلب برای جلوگیری از پوکی استخوان (نازک شدن استخوان ها) در زنان یائسه استفاده می شود.

می‌توان از رالوکسیفن برای پیشگیری از ابتلا به سرطان سینه در زنان ۳۵ ساله یا بالاتری که یائسه هستند و خطر ابتلای آن ها به سرطان زیاد است، استفاده کرد. رالوکسیفن می‌تواند برای مدت زمانی بیشتر از ۵ سال استفاده شود و علاوه بر کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان، می تواند خطر پوکی استخوان را نیز کاهش دهد. این دارو برای خانم هایی که یائسه نشده اند یا سابقه لخته شدن خون، سکته مغزی یا بی حرکتی طولانی مدت دارند توصیه نمی شود.

عوارض جانبی رالوکسیفن ممکن است شامل گر گرفتگی، گرفتگی عضلات پا، تورم پا ها و دست ها، افزایش وزن، سکته مغزی، لخته شدن خون، خشکی واژن و درد در هنگام رابطه جنسی باشد. زنانی که رالوکسیفن مصرف می‌کنند نسبت به زنانی که تاموکسیفن مصرف می‌کنند کمتر دچار لخته شدن خون، عوارض رحمی و آب مروارید می‌شوند.

مهار کننده‌های آنزیم آروماتاز ​​(AI ها)

AI ها با جلوگیری از تولید استروژن، میزان استروژن بدن زنان را کاهش می دهند. دو داروی AI وجود دارد که ممکن است سبب کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه در زنانی شوند که یائسه هستند و خطر بیشتری برای ابتلای آن ها به سرطان وجود دارد: اگزمستان Exemestane (آرومازین Aromasin) و آناستروزول Anastrozole. با این حال، FDA استفاده از آن ها را برای کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه تایید نکرده است. این داروها فقط برای استفاده در درمان سرطان سینه مورد تایید FDA هستند. با پزشک خود در مورد اینکه آیا AI می تواند برای شما مناسب باشد صحبت کنید. می‌توان از AI به عنوان جایگزین تاموکسیفن برای زنانی که در معرض خطر بالاتر سرطان سینه هستند و یائسه شده اند، استفاده کرد. AI برای زنانی که یائسه نشده اند و معمولاً برای زنانی که پوکی استخوان دارند، توصیه نمی شود.

از عوارض جانبی AI می توان به گر گرفتگی، خستگی، مشکل خواب، اسهال، درد مفاصل و عضلات، خشکی واژن و کاهش تراکم استخوان اشاره کرد.

مطالب مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به بالای صفحه بردن